REKLAMA

Kultura, Oświata

Mniej zadań, mniej lektur

Opublikowano 21 grudnia 2020, autor: jb

O tym, jak zmieni się egzamin ósmych klas w przyszłym roku, uczniowie i nauczyciele dowiedzieli się 16 grudnia

Na ósmoklasistów czeka krótsza lista obowiązkowych lektur, mniej zadań z matematyki i języka obcego.

Na liście lektur obowiązkowych znalazły się utwory ośmiu autorów: „Opowieść wigilijna” C. Dickensa, „Zemsta” Aleksandra Fredry, fraszki Jana Kochanowskiego, „Kamienie na Szaniec” Aleksandra Kamińskiego, „Mały Książę” A.de Saint-Exupéry, „Balladyna” Juliusza Słowackiego, dwa utwory Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis” oraz „Latarnik”. Wymagana jest także znajomość  5 utworów Adama Mickiewicza: „Reduta Ordona”, „Śmierć Pułkownika”, „Świtezianka”, II cz. „Dziadów” oraz „Pan Tadeusz”.

Podczas egzaminu z matematyki nie będzie zadań dotyczących dowodów geometrycznych, ograniczone zostały działania na pierwiastkach i ze stereometrii. Na egzaminie z języka obcego będzie mniej zadań zamkniętych z odpowiedziami do wyboru i wypowiedzi do napisania.

Egzamin planowany jest na maj.

– Na pierwsze wrażenie, zakres wymagań nie wydaje się być bardzo zmniejszony, ale trzeba to przeanalizować. Wwiadomo, jaki jest kanon lektur, ale matematyczki i językowcy są ciekawi, co trzeba uczniom przypominać, co wdrażać – mówi Małgorzata Kalinowska, dyrektor SP nr 1 w Żaganiu.

 W kolejce do szczepienia

O tym, kiedy zakończy się semestr decyduje dyrektor i rada pedagogiczna. W żagańskich podstawówkach tylko SP nr 4 zakończy pierwszy semestr 4 lutego, a nowy rozpocznie 8 lutego. Pozostałe podstawówki kończą pierwszy semestr 29.01. i naukę w drugim rozpoczną od 1 lutego.

Nie wiadomo, kiedy uczniowie powrócą do nauki stacjonarnej w szkołach. Nauka zdalna, póki co, obowiązuje do 17 stycznia.

Napisz komentarz »