REKLAMA

Kultura, Oświata

Egzaminy po nowemu

Opublikowano 21 grudnia 2020, autor: jb

Bez matury ustnej i obowiązkowego egzaminu na poziomie rozszerzonym zaplanowano maturę na wiosnę 2021 roku.

Maturzyści egzaminów ustnych zdawać nie będą, a przedmiot na poziomie rozszerzonym nie będzie obowiązkowy. Do matury ustnej będą mogli przystąpić ci, którzy potrzebują takiego egzaminu do rekrutacji na studia za granicą. 

Zatem, żeby zdać maturę, wystarczy napisać egzamin z języka polskiego, matematyki i języka obcego na minimum 30 procent poziomu podstawowego.

Zmniejszono także materiał, którego trzeba będzie się nauczyć z poszczególnych przedmiotów, bo egzamin układany będzie na podstawie zakresu egzaminacyjnego, a nie podstawy programowej. Na przykład z matematyki na maturze nie będzie zadań związanych z bryłami obrotowymi.

Dokładny harmonogram matury Centralna Komisja Egzaminacyjna ma opublikować do 23 grudnia, mają one ruszyć pod koniec maja. 

Napiszą na feriach

Za to już od 11 do 19 stycznia odbędą się egzaminy zawodowe w technikach i szkołach branżowych.

– Egzamin jest teoretyczny i praktyczny, ale ten, który nazywał się pisemnym, jest zaliczany na komputerze – mówi Zbigniew Stebelski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu.

– Dostaliśmy już przesyłkę z naklejkami i kodami do oznaczania prac uczniów, więc trwają przygotowania do egzaminów. U nas zaplanowane są na 11-12 stycznia i to jest środek ferii, które wprowadzono w tym samym czasie w całym kraju – mówi Anna Król, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Żaganiu.

Przesuwają semestry

Przez ustanowienie ferii w całym kraju od początku stycznia do 17 stycznia, już trwa klasyfikacja uczniów na koniec semestru.

– Klasy maturalne radę pedagogiczną miały już czwartek, 17.12., pozostałe mają klasyfikację na koniec stycznia. Jak wrócimy do zajęć po feriach zimowych, jeszcze dwa tygodnie będzie stary semestr. Nowy zaczniemy od lutego, a powinniśmy od połowy stycznia – mówi Z. Stebelski.

– My uczniów klasyfikujemy do 22 grudnia, rada będzie po feriach w styczniu i wtedy zaczniemy drugi semestr – uzupełnia A. Król.

Napisz komentarz »