REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Kto bogatemu zabroni?

Opublikowano 21 grudnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Ponad 17 mln zł wyniosą przyszłoroczne inwestycje w gminie wiejskiej Żagań. -Pochłoną ponad 40 procent naszego całego budżetu. I to bez zaciągania kredytu – chwali się wójt Leszek Ochrymczuk.

Gmina jako jedyna w powiecie żagańskim nie ma zadłużenia, więc  szaleje. Pytanie, czy wójtowi na taki inwestycyjny rozmach pozwolą radni z opozycji, na sesji 30 grudnia?  Najważniejszymi zadaniami będzie budowa dróg: z Bożnowa do Tomaszowa, w Łozach oraz nowej sali gimnastycznej  w szkole w Tomaszowie. Na nowe oświetlenie czekają mieszkańcy Starego Żagania i Żaganówka (od strony ul. Starowiejskiej), Jelenina (nr 1-4) oraz Tomaszowa (okolice garaży).

Wójt chce, by szkoły w Tomaszowie oraz Miodnicy doczekały się ocieplenia budynków, podobnie jak przedszkole w Bożnowie, które dodatkowo ma zyskać nowe ogrzewanie i ogrodzenie.

W gminie mają powstać nowe mieszkania komunalne, w domkach szeregowych w Tomaszowie. Stref rekreacyjno  – turystycznych mają się doczekać mieszkańcy Starego Żagania i Dzietrzychowic. Remonty planowane są w świetlicach w Bożnowie i Chrobrowie. Systemu nawodnienia  doczeka się boisko w Rudawicy.

Radni zdecydują

Wraca temat budowy żłobka w Bożnowie, który  radni odrzucili rok temu. Tyle, że teraz gmina ma możliwość wybudowania go w stu procentach za środki z zewnątrz.

 Milion złotych na ten cel gmina uzyskała z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, które wraz drugim milionem z programu „Maluch+”  starczą na całą inwestycję.

– To budżet marzeń. Drogi, oświetlenie, budowa żłobka, mieszkań czy sali sportowej. Oczywiście, część największych zadań zostanie zrealizowana, gdy otrzymamy dofinansowanie z zewnątrz. A wiem, że tak będzie  – mówi wójt Leszek Ochrymczuk.  – Inwestycje pochłoną ponad 40 procent naszego całego budżetu. I to bez kredytu. Wierzę że radni podzielą moje stanowisko i proponowany projekt przyjmą w takim kształcie na sesji budżetowej, 30 grudnia.

komentarz »
  1. Ola 28 grudnia 2020 20:00 - Odpowiedź

    Powiedz od razu kto wygra przetargi…..i dlacźego to kolezka Marchewka

Napisz komentarz »