REKLAMA

Kultura, Oświata

Czarne chmury nad szkołą

Opublikowano 21 grudnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Czy Szkoła Podstawowa w Wichowie (gmina Brzeźnica) podzieli los tej w Jabłonowie? Wójt zastanawia się nad jej likwidacją, rodzice uczniów protestują.

Do Urzędu Gminy właśnie trafiła petycja w obronie szkoły, do której obecnie chodzi około 50 uczniów. Rodzice proszą w niej, aby nie likwidować placówki.

– Rocznie utrzymanie podstawówki w Wichowie kosztuje gminę ok. 1 mln zł. Próbujemy ją ratować, mimo tego, że jest najbardziej nierentowną szkołą w gminie i z roku na rok spada liczba jej uczniów – mówi wójt Jerzy Adamowicz. – Próbowaliśmy przekazać szkołę Fundacji Wzgórz Dalkowskich w formie placówki niepublicznej, ale jej przedstawiciele odmówili, twierdząc, że musieliby do niej dokładać sporo pieniędzy. Sytuacja jest trudna, bo w przyszłorocznym budżecie na oświatę wydamy około 7 mln zł, z czego subwencja oświatowa z rządu wyniesie zaledwie 3,1 mln zł. Czyli blisko 4 mln zł będziemy musieli dołożyć. Plan jest taki, aby w 2021 roku zrobić ostre oszczędności we wszystkich szkołach,w Chotkowie, Brzeźnicy i Wichowie. Jest jeszcze drugi wariant – reorganizacja gminnej sieci szkół i pozostawienie w Wichowie tylko oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3.

 

Napisz komentarz »