REKLAMA

Kultura, Oświata

Kto na dyrektora ŻDK?

Opublikowano 21 grudnia 2020, autor: Norbert Królik

Roman Krzywotulski nie jest już dyrektorem. Odszedł z Żarskiego Domu Kultury na emeryturę. Dyrektorem był ponad 30 lat. Kto go zastąpi?

Na razie jego miejsce zajął Tadeusz Matkowski, kierownik ds. administracyjnych w ŻDK. Obowiązki dyrektora Żarskiego Domu Kultury będzie pełnił do czasu rozstrzygnięcia konkursu, który został już przez Urząd Miasta ogłoszony. Do 28 grudnia kandydaci mogą składać swoje oferty. Do połowy stycznia mamy poznać nowego dyrektora.

Oni wybiorą

Znamy już komisję, która wybierze nowego szefa ŻDK. Będą to Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar, Olga Boryń, sekretarz miasta, Elżbieta Maj, naczelnik wydziału oświaty, Beata Kłębukowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz Małgorzata Cegielska, dyrektor Muzeum.

Jest chętny

Zainteresowania konkursem nie ukrywa Marek Lis Orłowski, pochodzący z Żar aktor i reżyser, mieszkający obecnie we Wrocławiu.

– Wychowałem się właściwie w Żarskim Domu Kultury. Mając 13 lat, po raz pierwszy tam zapukałem i to miejsce mnie bardzo mocno ukształtowało. Całe moje późniejsze życie jest mocno związane z kulturą, bo i studia w szkole teatralnej, potem pedagogika i zarządzanie kulturą. Wszystko kręci się wokół jednego tematu i to miejsce, jakim jest ŻDK w Żarach, było dla mnie punktem odniesienia. W związku z tym, że nadarza się taka okazja po raz pierwszy od 35 lat, to chcę zaproponować moje pomysły na dalszy rozwój kultury w Żarach – mówi M. Lis Orłowski, aktor, reżyser i dyrektor artystyczny w Narodowym Teatrze Edukacji we Wrocławiu.

Zastanawia się

„Nie” dla startu na dyrektora nie mówi Łukasz Matyjasek, żarski radny i właściciel Agencji Artystycznej Luke Sound. Dla niego zwycięstwo w konkursie wiązałoby się z wieloma zmianami w dotychczasowej karierze zawodowej.

– Musiałbym zamknąć firmę i zrezygnować z mandatu radnego, dlatego nie podjąłem jeszcze ostatecznej decyzji co do startu. Daję sobie czas na zastanowienie do przyszłego tygodnia. Na razie na 60 proc. jestem zdecydowany, żeby wystartować w konkursie na dyrektora ŻDK – zapowiada Ł. Matyjasek.

Nie planuje

Jako kandydat do objęcia schedy po Romanie Krzywotulskim wymieniana jest również   Maria Łaskarzewska, była dyrektor domu kultury w Lubsku, a obecnie kierownik w Urzędzie Gminy w Jasieniu i radna powiatowa.

– Raczej nie mam takich planów, a tego, czy wystartuję w konkursie, nie będę teraz komentowała – mówi M. Łaskarzewska.

Honorowy

Dyrektor ŻDk zarabiał 6.300 zł miesięcznie. R.Krzywotulskiemu dyrektorska kadencja kończyła się w styczniu przyszłego roku, ale postanowił odejść na emeryturę już w połowie grudnia. W listopadzie Rada Miasta w Żarach podjęła niejednogłośnie decyzję o przyznaniu R. Krzywotulskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta. 16 radnych było za, a 5 wstrzymało się od głosu – byli to Adrian Jaworski, Joanna Werstler-Wojtaszek, Jacek Stroynowski, Tadeusz Płóciennik (wszyscy PiS) oraz Anna Słodkowska (PO). Dy

komentarz »
  1. Efcia 19 kwietnia 2021 11:34 - Odpowiedź

    Właściwy człowiek na właściwym miejscu 🙂 Powodzenia Marku

Napisz komentarz »