REKLAMA

Komunikacja

Autostrada po raz trzeci

Opublikowano 21 grudnia 2020, autor: bj

Kolejna część autostrady ma już swojego wykonawcę. O zlecenie biło się 7 firm, wygrał Budimex.

Do przebudowy 16 km trzeciego odcinka autostrady, od rejonu węzła Iłowa do miejsca, gdzie przebiega granica województwa lubuskiego i dolnośląskiego zgłosiło się 7 chętnych firm.  Najtańszą okazała się oferta złożona przez firmę Budimex. Gruntowna modernizacja 16 km obecnej drogi krajowej do parametrów autostrady kosztować będzie ponad 175 mln 100 tys. zł.

Podpisanie umowy z wykonawcą zaplanowane jest w pierwszym kwartale 2021r. – Prace najwcześniej rozpoczną się po połowie marca. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2023r. -informuje Marek Pilaczyński, rzecznik GDDKiA.

Zostanie wymieniona południowa jezdnia drogi krajowej nr 18, do tego budowane będą drogi dojazdowe, urządzenia infrastruktury technicznej i przejścia dla zwierząt. Zmodernizowany też będzie węzeł Iłowa.

Miliard na betonówkę

To trzeci z czterech odcinków 70-kilometrowego fragmentu trasy pomiędzy granicą państwa a węzłem Golnice w okolicach Bolesławca. Przebudowa ponad 70 km zdewastowanej betonówki, która pamięta lata 30. XX wieku, kosztować ma ponad miliard złotych. Oferty w przetargu ogłoszonym na przebudowę czwartego odcinka o długości 21 km mają zostać otwarte tuż przed Bożym Narodzeniem

Pracują bez przerwy

Na pierwszych dwóch odcinkach (od granicy państwa do Królowa ok. 12 km i od Królowa do Żar 34 km) prace trwają. W tej chwili ekipa rozkłada warstwę mrozoodporną, pracuje nad ulepszeniem podłoża z gruntu stabilizowanego cementem oraz wykonuje drenaż podłużny. Na wiaduktach w ciągu autostrady zostały już przygotowane platformy dla robót palowych, roboty ciesielskie i zbrojarskie podpór.

 

 

Napisz komentarz »