REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Będzie zgoda na spalarnię?

Opublikowano 21 grudnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Spalarnia martwych zwierząt ma powstać w podżagańskim Tomaszowie. Radni z opozycji zarzucili wójtowi, że fakt ten ukrył przed mieszkańcami wsi.

Temat  spalarni wywołał na sesji Rady Gminy w Żaganiu (15.12.) radny Jan Daniszewski.

– Dlaczego wójt nie powiadomił mieszkańców i radnych, że taka spalarnia martwych zwierząt ma powstać w Tomaszowie? Mimo, że wiedział o niej już w lipcu? – dociekał radny Daniszewski. – Nie wiedziała również o tym rada sołecka. Dlaczego wiceprzewodniczący rady, Paweł Lipski, który jest również sołtysem Tomaszowa,  nie poinformował o tym mieszkańców wsi, na zebraniu sołeckim we wrześniu? Nie było żadnych konsultacji społecznych. A przecież o takich sprawach powinno się informować na bieżąco!

Daniszewski alarmował, że taka działalność może przynieść mieszkańców tylko same problemy: odór, ścieki czy zanieczyszczenie powietrza.

Wójt Leszek Ochrymczuk tłumaczył: – Wniosek formalny od przedsiębiorcy wpłynął do gminy w październiku. Proszę nie doszukiwać się drugiego dna, bo takiego nie ma. Pan ma nieznośną tendencję wypowiadania się w imieniu innych, chociaż pana nie było na zebraniu wiejskim – grzmiał wójt.

– Panie wójcie, niech pan nie kłamie i nie odwraca kota ogonem! – denerwował się Daniszewski. – Bo ja wiem, że do gminy taki wniosek wpłynął już w lipcu. To jest bardzo ważna sprawa, o której nie powiadomił pan mieszkańców!

Kto kłamie?

Wiceprzewodniczący rady, Paweł Lipski tłumaczył, że o piśmie dowiedział się w październiku. – W tej sytuacji nie można było siać paniki na zebraniu sołeckim. To pan Daniszewski kłamie, bo rozmawiał pan tylko z jedną z osób z rady sołeckiej. W ogóle nie stawia się pan na zebrania mieszkańców – odparł Lipski. –  Jak za czasów pana sołtysowania  w Tomaszowie miała powstać wieża telefonii komórkowej, to pan rzekomo nic o tym nie wiedział.

Jak ustaliła „Regionalna”, inwestor chce postawić spalarnię na terenie jednego z hangarów na poradzieckim lotnisku w Tomaszowie, w strefie przemysłowej. Wójt zapewnia, że sprawa obecnie jest na etapie analizy.  – Sprawę budowy spalarni rozstrzygną konsultacje społeczne. Jeśli mieszkańcy Tomaszowa będą na „nie”, wydam odmowną decyzję – zastrzega wójt w rozmowie z dziennikarzem.

Do sprawy wrócimy.

Napisz komentarz »