REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

To czas rodzinnego ciepła

Opublikowano 21 grudnia 2020, autor: Michalina Kozarowicz

– Boże Narodzenie to święta, które niosą ze sobą radość – mówi ks. proboszcz Paweł Konieczny.

Święta Bożego Narodzenia mają szczególną moc i klimat.

– Tak jak i w życiu, tak i w kościele, cieszymy się z narodzin – mówi ks. proboszcz Paweł Konieczny z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żarach. – Boże Narodzenie to czas radosny. Czas rodzinnego ciepła. Te dodatki – choinki, prezenty – to już tradycja, jednak to tylko opakowanie. Sednem świąt jest Jezus Chrystus. Pomimo tego, że w tym roku przez epidemię będziemy spędzać święta w mniejszym gronie, to robimy to dla naszego dobra, by w przyszłym roku znów w pełni radować się wspólnie spędzanym czasem. Mi jako księdzu ciężko jest mówić, że musimy ograniczać spotkania, także w kościele. Dlatego tak bardzo musimy się teraz wspólnie jednoczyć się w Bogu, by nadchodzące święta były czasem radości – mówi ks. proboszcz.

Piękne tradycje

– Wigilia jest postna, ponieważ tak jak czekamy na nadejście czy powrót kogoś z rodziny i czekamy z obiadem, tak i czekamy na nadejście Jezusa Chrystusa. Podczas wigilii mamy 12 dań na pamiątkę 12 apostołów. Wieczerza zaczyna się z pierwszą gwiazdą na niebie na pamiątkę gwiazdy betlejemskiej. Sianko na stole to nawiązanie do stajenki, w której na świat przyszedł Jezus Chrystus. Puste miejsce przy stole to miejsce dla studzonego wędrowca, takiego jakimi byli Maria i Józef. Choinka i jej zieleń to symbol życia – opowiada P. Konieczny.

Do najpiękniejszych świątecznych zwyczajów należy wspólne kolędowanie.

– Do moich ulubionych kolęd należy „Gdy się Chrystus rodzi” śpiewana na początku pasterki. Kiedy śpiewamy „Gloria” w kościele na pasterce i jesteśmy zjednoczeni w wierze, to wzruszający moment – wyjaśnia ks. proboszcz.

Radujcie się

– Życzę wszystkim, żeby to Boże Narodzenie było dla nas prawdziwe. Żebyśmy poprzez nasze życie, przez dni, miesiące i lata, które nam zostały, byli życzliwi. Panu Jezusowi nie chodzi o luksusy, on nie musi rodzić się w pałacach. Ważne, żebyśmy znaleźli mu miejsce w domu, w życiu, tak jak pasterze, którzy oddali mu siano, oddali mu żłób. I tego nam życzę – mówi ks. proboszcz P. Konieczny.

Napisz komentarz »