REKLAMA

Samorząd

Przedszkole na kredyt

Opublikowano 21 grudnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Nawet 6 mln zł kredytu będzie musiał wziąć Żagań, aby wybudować przedszkole w rejonie ul. Żarskiej.

Na ten cel Urząd Miasta otrzymał 4 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, jednak sama budowa będzie kosztować łącznie około 10 mln zł.

– Liczymy się z tym, że to spory wydatek, ale zdrowie i bezpieczeństwo dzieci są dla nas priorytetem – mówi burmistrz Andrzej Katarzyniec. – Bardziej przerażona jest pani skarbnik. Bez kredytu nie damy rady sfinansować tej inwestycji w ciągu dwóch lat. Musimy ją oddać do użytku z końcem 2022 roku. W przyszłym roku będzie finansowana z rządowych środków, w kolejnym z kredytu.

Dziś dług Żagania wynosi ok. 21 mln zł i jak podkreśla burmistrz, kolejne 6 mln zł kredytu nie stanowi zagrożenia dla finansów miasta.

Pod uwagę brane są dwie lokalizacje – w miejscu obecnego przedszkola przy ul. Żarskiej lub przy Szkole Podstawowej nr 7, od strony ul. Konopnickiej. Nowy budynek będzie siedzibą Przedszkola nr 6 przy ul. Żarskiej, które dziś mieści się w trzech budynkach.

– Cieszymy się, że przedszkole przeniesie się do nowoczesnego budynku. Dziś około 250 dzieci w 10 grupach rozmieszczonych jest w trzech budynkach, licząc pobliską Szkołę Podstawową nr 7. To duży dyskomfort w kierowaniu placówką – mówi Beata Niemiec, dyrektor Przedszkola nr 6.

Dwa parterowe budynki powstały w latach 80. Straszy odrapana elewacja, koszty generuje ogrzewanie, bo stare okna są nieszczelne.

– Z roku na rok oba budynki przedszkola są w coraz gorszym stanie. Widać to po zbutwiałych zewnętrznych ścianach, osiadających fundamentach, uszkodzonych, zabitych blachami drewnianych oknach, których z uwagi na konstrukcję budynku nie da się już wymienić – dodaje dyrektorka.

Napisz komentarz »