REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Na sztukę nigdy nie jest za późno

Opublikowano 21 grudnia 2020, autor: jb

Jadwiga Augustyn (69 l.) z Iłowej została zwyciężczynią I Gali Prowincjonalnej.

Konkurs dla artystów organizowała Biblioteka Kultury w Iłowej i Stowarzyszenie Inicjatywa Twórcza 29 Lutego. Do konkursu zgłosiło się łącznie 20 artystów z naszego regionu z rysunkami, obrazami, rzeźbami i haftem. Zwycięzców wybierali internauci.  Najwięcej głosów otrzymał cykl prac „Kobieta”, który haftem krzyżykowym wykonała J. Augustyn.

Cykl „Kobieta” zawiera prace z wizerunkami pań.

– Haft krzyżykowy to zajęcie bardzo czasochłonne, wymagające dużo cierpliwości. Ich wykonanie zajmuje mi 2-3 miesiące. Moje prace inspirowane są dziełami znanych artystów z różnych epok. Ja upodobałam sobie w szczególności Gustawa Klimta – opowiada J. Augustyn. I dodaje: – Jestem bardzo szczęśliwa, że miałam okazję w ogóle być w tym konkursie, w którym brało udział wielu już uznanych artystów. Ta nagroda jest przy okazji moją pierwszą. Dziękuję wszystkim za oddane głosy.

 

 Sprawiają radość

Pani Jadwiga na co dzień maluje jeszcze obrazy farbami akrylowymi. Pierwsze hafty powstały ponad 10 lat temu, łącznie z obrazami przygotowała już ponad sto prac.

 Od dwóch lat pani Jadwiga pisze też wiersze.

– Pierwszy powstał w październiku 2018 roku. Moje wiersze nazywam „pisadełkami”.. Są refleksyjne, z nutką melancholii, ale i takie które wywołują uśmiech – mówi.

Pani Jadwiga lub też rozrywki umysłowe.

– Jestem też szaradzistką. Mogę pochwalić się kolekcją ponad 4 tysięcy różnych rebusów i szarad, które rozwiązuję, niektóre próbowałam nawet układać sama.  – dodaje. 

Sama sztukę nazywa pasją. Przyszedł na nią czas na emeryturze, wcześniej pani Jadwiga pracowała w  ZTT Eskord w Iłowej.

– Od zawsze pociągała mnie sztuka taka niesprecyzowana i niezgłębiona do końca. Wynika to bardziej z mojej wrażliwości, niż wiedzy o sztuce. Na emeryturze mam dużo wolnego czasu, lecz obca jest mi nuda. To moja pora na realizację moich pasji. Jestem typową domatorką, mam dużo wolnego czasu, dużo czytam. Żartuję czasem, że zabrałam się za to późno, bo po sześćdziesiątce – mówi J. Augustyn.

 

.

W konkursie I Gala Prowincojalna na 29 zgłoszeń od 20 artystów w głosowaniu internetowym udział wzięło 860 osób. Pierwsze miejsce i statuetkę Złotego Akantu wywalczyła J. Augustyn za cykl prac „Kobieta” haftem krzyżykowym. Drugie miejsce i Srebrny Akant zdobyła Wanda Edelman – Olechwier za cykl pejzaży w akwareli „Zima”. Trzecie miejsce i Brązowy Akant wywalczyły cykl rysunków Józefa Wierzbickiego „Harmoniusz” i „Przed koncertem”. Podsumowanie konkursu wstępnie zaplanowane jest na 31 stycznia

komentarz »
  1. Demiurg 25 grudnia 2020 12:08 - Odpowiedź

    Piękno jest wszędzie ! Przechodzimy koło niego zbyt szybko. Piękne prace.

Napisz komentarz »