REKLAMA

Kultura, Oświata

Tęsknią i dzwonią

Opublikowano 21 grudnia 2020, autor: jb

To trudny czas dla seniorów. Uniwersytety Trzeciego Wieku nie prowadzą zajęć, Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów nie organizuje zabaw.

UTW w Żaganiu ani nie zakończył oficjalnie, ani tradycyjnie nie rozpoczął nowego roku akademickiego.

– Dla nas to był bardzo ciężki rok. Najpierw wiosną zawieszono zajęcia, potem zakończenie roku świętowaliśmy bardzo symbolicznie. Oficjalnej inauguracji kolejnego roku nie było, a na zajęcia mogliśmy chodzić zaledwie około miesiąc – mówi przewodnicząca jego zarządu Stanisława Szczepanik. -Zazwyczaj o tej porze, zebralibyśmy się na spotkaniu wigilijnym, ale musimy odłożyć je na kolejny rok. Dużo seniorów dzwoni do mnie i mówi, że bardzo tęskni za zajęciami, ale musimy to przetrzymać. Ja w UTW chodzę m.in. na spotkania zespołu „Pod Różą”, kiedy nie można było organizować prób, jeździliśmy do lasu na grzyby. Łatwiej było na świeżym powietrzu trzymać dystans – dodaje S. Szczepanik.

Wysiadają stawy, ktoś zaczyna tyć

W zajęciach akademickich UTW w Szprotawie zazwyczaj uczestnicy około 100 słuchaczy.

– Była oficjalna inauguracja, ale już w obostrzeniach w symbolicznym składzie, bo razem z gośćmi było to około 20 osób. Ludzie bardzo tęsknią. Głównie za zajęciami ruchowymi, manualnymi, gimnastyką i spotykaniem się z drugą osobą. Zawsze zachęcamy seniorów do wychodzenia z domu i spotkań a teraz trzeba siedzieć w domu i jedyne co nam zostanie, to dzwonienie do siebie – mówi prezes zarządu Zenona Piwtorak. Inauguracja roku w Szportawie była 16.10. – Kolejnego dnia weszły obostrzenia związane z podziałem kraju na strefy, zajęć prawie nie było. Przez jakiś czas panie chodziły na gimnastykę, ale od 9.11. wszystkie zajęcia mamy zawieszone, pierwszy raz w naszej 15-letniej historii działalności – mówi Z. Piwtorak. I dodaje -Izolacja społeczna na aktywnych wpływa źle. Podłamują się psychicznie, ale też fizycznie, bo siedzenie w domu nie sprzyja ruchowi, a ruch jest potrzebny dla zdrowia. Wysiadają stawy, ktoś zaczyna tyć. Nie wiemy, kiedy będziemy mogli wrócić do zajęć.

Planują jak zawsze

Na spotkanie opłatkowe Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Żaganiu przyjeżdżali przedstawiciele z poszczególnych gmin.

-Nie ma mowy o organizacji takich spotkań w tym roku – przyznaje przewodniczący Aleksander Kaczorowski. -Od początku roku udało nam się tylko w styczniu i lutym zorganizować dwie zabawy. W wakacje zorganizowano dwa turnusy nad morzem i to wszystko. Dla grupy, która na zabawach, wyjazdach, ogniskach spotyka się dwa razy w miesiącu, to bardzo trudny czas. Spotkań bardzo brakuje, czasami nawet trudno poznać się na ulicy w tych maseczkach, żeby się przywitać – mówi. – Życzę wszystkim naszym seniorom ,żeby udało nam się spotkać w przyszłym roku w jak największym gronie i w zdrowiu – mówi A. Kaczorowski.

Napisz komentarz »