REKLAMA

Samorząd

Się napracowali, to dostali

Opublikowano 11 grudnia 2020, autor: bj

Bezrobotnych nie ubyło, a wręcz przybyło, ale przecież urzędnicy w pośredniaku ciężko pracują. Więc dodatkowe pieniądze należą się jak psu buda.

Pierwszy przypadek zakażenia Covidem został stwierdzony na początku marca. W tym właśnie miesiącu w powiecie żarskim było 1 tys. 805 bezrobotnych. W listopadzie ich liczba wzrosła do 2 tys. 12.

To nie oznacza, że w Powiatowym Urzędzie Pracy ktokolwiek zasypia gruszki w popiele. Nie! Ciężko tu pracują! Chodzi konkretnie o pracę przy realizowaniu kolejnych rządowych  tarcz dla przedsiębiorców, które mają łagodzić straty, jakie ponoszą wskutek obostrzeń.

Dlatego właśnie w urzędzie od bezrobocia co i rusz wypłacane są nagrody. Bo jak nie skorzystać, skoro można wziąć?

– Na podstawie ustawy antycovidowej wprowadzono możliwość finansowania w 2020 roku ze środków Funduszu Pracy kosztów obsługi zadań. Wynoszą one 0,5 procent kwoty przeznaczonej na realizację pomocy. W PUP w Żarach w okresie od maja do września wysokość tej kwoty wyniosła 151 tys.328 zł, z czego 129 tys.130 zł to kwota brutto, natomiast 22 tys.198 zł to składki ZUS. Środki zostały wypłacone 30 pracownikom PUP zaangażowanym w realizację zadania – informuje Maria Cecuła zastępczyni dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Żarach.

Dodatkowa wypłata

Co istotne, najwyraźniej nad decyzjami o pomocy dla firm biedził się też sam dyrektor, Józef Tarniowy.

– Od czerwca do października wpłynęło 5 wniosków wicedyrektora o wypłatę nagród dla dyrektora. Najwyższa kwota nagrody była czerwcu, wyniosła 3 tys. 800 zł – informuje Józef Radzion, starosta żarski.

Potem kwoty były nieco skromniejsze, ale kto by dodatkowej kasy nie przytulił? I tak zrobił dyrektor – w lipcu dostał 1 tys 234, w sierpniu 960 zł, we wrześniu 480 zł i najskromniej w październiku – 260 zł. Łącznie prawie 7 tys. zł.

Ale to nie koniec. Jest szansa na ponowne zasilenie portfela. Bo PUP wkrótce zgłosi się po kolejny zastrzyk pieniędzy w ramach ustawy covidowej.

– Wniosek o środki za okres październik ? grudzień 2020 zostanie złożony w grudniu – dodaje M. Cecuła.

To jednak nie wszystko.

– Pismem z dnia 19.11., Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przyznało kwotę 86 tys. zł jako nagrodę specjalną za osiągnięcie najlepszych wyników w realizacji zadań określonych ustawą. Z kwoty 86 tys. zł ? 12 tys. 600 zł stanowią składki ZUS. Środki zostały podzielone dla 45 pracowników PUP. Wysokość wypłat od 500 zł do 3 tys. 20 zł. Oceny pracy dokonali kierownicy poszczególnych komórek na podstawie zaangażowania, wkładu pracy, absencji w pracy – dopowiada M. Cecuła.

Kolejny wniosek do starosty o nagrodę dla dyrektora jeszcze nie trafił. J. Tarniowy średnio na miesiąc zarabia 6 tys. 700 zł. Zasiłek dla bezrobotnych wynosi 1 tys. 200 zł.

.

Napisz komentarz »