REKLAMA

Zdrowie

Nie czujemy poprawy

Opublikowano 11 grudnia 2020, autor: jb

Pięć wolnych łóżek było w czwartek (10.12.) na oddziale zakaźnym 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu.

W żagańskim szpitalu jest 76 łóżek dla zakażonych koronawirusem. To, że są wolne łóżka rano, nie oznacza, że kompletu pacjentów nie będzie po południu. Jeżeli nie trafią do niego pacjenci z naszego regionu, to przewiezieni zostaną chorzy z terenu województwa.

– My nie czujemy jeszcze poprawy. Nie mogę czarować rzeczywistości i mówić, że jest lepiej, bo tak nie jest. Oddziały w zasadzie są cały czas pełne. Zwolniła się tylko cześć respiratorów, bo w tym momencie w użyciu są trzy – mówi Ryszard Smyk, zastępca komendanta 105. Szpitala Wojskowego. – Ale to za wcześnie, żeby wyciągać z tego wnioski. W skali całego szpitala nie mamy już też dużych problemów z chorobami pracowników. Powiedzmy, że to normalna ilość, kiedy ludzie chorują – dodaje R. Smyk.

W tygodniu w naszym regionie średnio pozytywny wynik na koronawirusa otrzymywało po 20 osób dziennie.

– W statystykach tak naprawdę mniej chorych jest z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek. Wtedy lekarze rodzinni nie wystawiają kolejnych skierowań do badań. Stąd mniejsza liczba zachorowań. Na podstawie mniejszej liczbie oficjalnych wyników, nie można mówić, że chorych jest naprawdę mniej – mówi R. Smyk.

Póki co, praca na oddziale zakaźnym się nie zmienia.

– U pacjentów chorych na Covid pobyty w szpitalu są przeważnie 2-3 tygodniowe, a są tacy, co leczą się dłużej. Dlatego nie widać jeszcze, żeby pacjentów w szpitalach było mniej – tłumaczy R. Smyk.

 Czynne laboratorium

Od początku pandemii w 105. Szpitalu Wojskowym pobrano już 9.175 wymazów na obecność koronawirusa. Tylko w ostatnim tygodniu przebadano w laboratorium 663 testy potwierdzające zakażenie. Na wyniki nadal czeka się około 24 godzin.

Na brak pacjentów nie może narzekać też izolatorium w Żaganiu. W czwartek (10.12.) nadal przebywało w nim 13 osób. W ubiegłym tygodniu było ich 24.

Napisz komentarz »