REKLAMA

Samorząd

Kroplówka dla samorządów

Opublikowano 11 grudnia 2020, autor: Norbert Królik

Ponad 84 mln zł trafi do lubuskich samorządów w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Żary z tego dostaną tylko 1 mln zł na przebudowę budynku po SP nr 3, w którym w przyszłości będzie miał siedzibę Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Płynie kasa w ramach covidowej pomocy rządowej dla samorządów. Do powiatu żarskiego trafi ponad 8 mln zł. Jak wykorzystują kroplówkę nasze samorządy? Jedni rozbudowują przedszkola, inni inwestują w wodociągi i kanalizację. Nie zawsze więksi dostają więcej. Są też takie samorządy, którzy nie dostały nic.

Najbardziej zadowolona może być gmina Trzebiel, która otrzyma 1 mln 500 tys. zł na rozbudowę sieci wodociągowej w Bronowicach i budowę dwóch biologicznych oczyszczalni ścieków. Szacowany koszt całej inwestycji to 4 mln zł.

Po milionie dofinansowania dostały Lubsko, Żary i Łęknica. W Lubsku za te pieniądze będzie budowana sieć wodociągowa w ul. Poznańskiej. W Łęknicy będzie przeprowadzona termomodernizacja Zespołu Szkół Publicznych, a w Żarach pieniądze pójdą na przebudowę budynku po dawnej SP nr 3 przy ul. Parkowej, gdzie ma się przenieść MOPS.

Powiększą świetlicę

Gmina Żary przebuduje budynek mieszkalny na świetlicę w Miłowicach. Powstanie tam centrum kulturalno-edukacyjne.

– Złożyliśmy 4 wnioski, chcieliśmy rozbudować remizę w Złotniku, przeprowadzić termomodernizację ośrodka kultury w Mirostowicach Dolnych, przebudować drogę w Olbrachtowie, ale na te projekty nie dostaliśmy pieniędzy. 800 tys. zł dostaliśmy tylko na adaptację pomieszczenia w Miłowicach, które dwa lata temu kupiliśmy od prywatnej osoby. Tam wcześniej pół domu było salą wiejską, a pół domem prywatnym. Teraz całość należy do gminy. Powstanie sołtysówka, pomieszczenie gospodarcze z wyposażeniem kuchennym,  toaleta przystosowana dla osób niepełnosprawnych i niewielka sala, którą będzie można wynająć na kameralne spotkania rodzinne – wyjaśnia Leszek Mrożek, wójt gminy Żary.

Tyle samo pieniędzy, czyli 800 tys. zł, dostało Starostwo Powiatowe, które chce przeprowadzić termomodernizację dachu w DPS w Miłowicach.

Rozbudują przedszkole

Pieniądze trafią również do Lipinek Łużyckich, gdzie ma zostać rozbudowane gminne przedszkole.

– Wybudujemy dodatkową salę, dzięki czemu będziemy mogli stworzyć kolejną grupę i przyjąć o 25 dzieci więcej do przedszkola – mówi Michał Morżak, wójt Lipinek Łuż. Koszt rozbudowy to 900 tys. zł, z czego 765 tys. zł ma pochodzić z dofinansowania.

Tylko 5 tys. zł mniej dostanie gmina Przewóz, która wybuduje wielofunkcyjne boisko wraz z bieżnią, skocznią w dal i skateparkiem. Łączny koszt inwestycji to 950 tys. zł.

Na pół miliona zł mogą liczyć Brody, które budują stację uzdatniania wody.

Bez grosza dotacji zostały Jasień i Tuplice.

– Chcieliśmy uzyskać dofinansowanie na budowę drogi do Chełmicy. Tym razem się nie udało, ale nie poddajemy się. Już w styczniu Urząd Marszałkowski będzie ogłaszał konkursy na dofinansowanie przebudowy dróg i wtedy będziemy znowu ubiegać się o dodatkowe pieniądze – przekonuje Katarzyna Kromp, wójt Tuplic.

Napisz komentarz »