REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Komornik zlicytuje zabytek?

Opublikowano 11 grudnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Zabytkowy Konwikt Poaugustiański w Żaganiu zlicytuje komornik. Jego obecna właścicielka to celebrytka i projektantka mody, Ewa Minge.

Konwikt na Placu Klasztornym (dawny internat dla uczniów uczęszczających do szkoły prowadzonej przez zakonników) wchodzi w skład Opactwa Augustiańskiego, do którego należy kościół p.w. WNMP. Na piętrze budynku przez wiele lat mieścił się nieczynny dziś hotel, tzw. Dom Turysty, na parterze działała dyskoteka „Gotycka”. Obecnie budynek – zabytkowa perełka Żagania – popada w ruinę.

Półtora roku temu wycenianą na ok. 2,5 mln zł nieruchomość kupiła Ewa Minge, celebrytka i projektantka mody. Założycielka fundacji „Black Butterflies”, której podopiecznymi są osoby chore na nowotwory, planowała otworzyć w Żaganiu kolejny dom dziennego pobytu, a także szkołę dla utalentowanych uczniów z rodzin, których nie stać na edukację dzieci.

Póki co, żadne prace remontowe ani adaptacyjne nie ruszyły. Za to do akcji wkroczył komornik, który planuje licytację konwiktu. Zanim zabytek pójdzie pod młotek, 17 grudnia, komornik dokona oszacowania i opisu nieruchomości.

– Do nieruchomości na placu Klasztornym została skierowana egzekucja – informuje komornik z żagańskiej kancelarii.

Jak ustaliliśmy, Minge kupiła nieruchomość ze znacznym długiem, który został po poprzednich właścicielach konwiktu, m.in. PTTK. Sama celebrytka nie chce zabierać głosu w sprawie. Zapewnia, że zrobi wszystko, aby do licytacji nie doszło.

– Mam dla tego zabytku nowego inwestora z kapitałem, który jest w stanie sprostać wymaganiom konserwatora zabytków przy jego odnowie, który pod moim patronatem otworzyłby w niej m.in. szkołę czy dom dla seniorów – mówi E.Minge.

Przypomnijmy – 19 sierpnia 2017r. Ewa Minge, która mieszka w Zielonej Górze, wyszła po raz drugi za mąż. Ślub i wesele zorganizowała w żagańskim Pałacu Książęcym.
W lipcu 2019r. kupiła żagański zabytek.
– Postanowiliśmy sprzedać konwikt, gdyż wymaga dużych nakładów finansowych, począwszy od remontu dachu po wymianę instalacji – mówiła wówczas jego była współwłaścicielka, Katarzyna Palcat. – Wierzę, że dzięki nowej właścicielce zostanie on odrestaurowany i wykorzystany z pomysłem.
Co będzie dalej? Do tematu wrócimy.
Napisz komentarz »