REKLAMA

Gospodarka

Przedszkole, drogi i szpital

Opublikowano 11 grudnia 2020, autor: jb

9 mln 435 tys. 431,50 zł trafi do samorządów z powiatu żagańskiego z rządowej tarczy covidowej. Najwyższą dotację 4 mln zł otrzymał Żagań – na budowę nowego przedszkola. Na dofinansowanie dwóch inwestycji może liczyć gmina Niegosławice, która otrzyma łącznie 2 mln zł.

Żagań wnioskował też o pieniądze na rozbudowę cmentarza i remont kąpieliska. Otrzymał dotację na budowę nowego przedszkola.

– Dwa przedszkola, nr 5 i 6, działają w przestarzałych budynkach, doraźnie je naprawialiśmy. Musimy się zastanowić, w którym miejscu postawić nowe przedszkole, żeby łatwiej było nam poradzić sobie z działalnością drugiego. Początkowo myśleliśmy o budowie w miejscach dotychczasowych, ale nie wykluczamy znalezienia innej działki – mówi wiceburmistrz Sebastian Kulesza

 Milion na żłobek dostała Gmina Żagań, choć w ubiegłym roku większość radnych nie poparła pomysłu wójta na jego budowę.

– Poczekamy na oficjalne decyzje od wojewody w sprawie dotacji, powinny przyjść do nas na dniach. Jak będziemy mieli konkretne informacje, to wrócimy do rozmowy z radnymi w sprawie żłobka – mówi krótko wójt Leszek Ochrymczuk.

Na żłobek gmina już wcześniej otrzymała 1 mln 50 tys. zł dofinansowania, więc z pieniędzmi od wojewody nie musiałaby do niego dokładać ze swojego budżetu.

 800 tys. zł to pieniądze na przebudowę szpitala, o które wnioskowało Starostwo Powiatowe w Żaganiu. 

– Najważniejszą sprawą będzie remont podjazdów dla karetek, bo jest bardzo spękany i zdarza się, że jak jest niższa temperatura, to karetki się po nim ślizgają. Potrzebny będzie też remont dachu, wyczyszczenie elewacji. W zależności od tego, ile będziemy mieli ostatecznie pieniędzy, pomyślimy o rozbudowie, może o miejsca dla kolejnych przychodni. Z przyszłorocznego budżetu my dołożymy do tych remontów ponad 100 tys. zł – wymienia Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu.

 

Rozbudują

Jako jedyna w powiecie pieniądze na dwa wnioski dostała gmina Niegosławice, na każdy po 1 mln zł. Zaplanowano tam rozbudowę SP w Gościeszowicach.

– Mamy już gotową dokumentację i inne dofinansowanie na ten cel, łącznie ponad 2,3 mln zł, więc od razu zaczynamy prace do przygotowania przetargu. W szkole chcemy dobudować 6 klas, żebyśmy mogli przenieść do jednego budynku dzieci, które na co dzień chodzą też do szkoły w Suchej Dolnej – mówi wójt Jan Kosiński.

Kolejny milion pójdzie na rozbudowę wodociągu z Bukowicy przez Zagórę do Zimnej Brzeźnicy.

– Wodociąg mamy zaplanowany na 8 km, wkład własny będzie zapewniał Zakład Komunalny. Na początku chcieliśmy wodociągu do Zagóry, ale dostaliśmy więcej dofinansowania, więc zrobimy dalej do Zimnej Brzeźnicy, tylko wcześniej poprawimy dokumentację – dodaje wójt. 

Remonty ulic zaplanowano w Iłowej, gmina dostała na to 925 tys. 431,50 zł. Do naprawy są ulice Kościelna, Krótka, Mickiewicza, a ul. Pałacowa do przebudowy.

– Te pieniądze, które dostaliśmy, to właściwie na wkład własny do dotacji, którą pozyskaliśmy już wcześniej. To dla nas rewelacyjna sytuacja, bo zapłacimy ewentualnie to, co trzeba będzie dołożyć w przetargu – mówi burmistrz Paweł Lichtański.

Na pieniądze załapała się też Brzeźnica. 620 tys. zł pójdzie na remont oczyszczalni ścieków.

– 100 tys. zł dołożymy z własnego budżetu. Cały czas w oczyszczalni prowadzimy drobne remonty, ale mamy problem z dowożonymi ściekami. Nasze oczyszczalnie nie są w stanie ich przerabiać, dlatego potrzebna jest przebudowa, żeby wzrosła wydajność – tłumaczy wójt Jerzy Adamowicz

Gmina Kwota dofinansowania Cel dofinansowania
Miasto Żagań 4 mln zł Budowa nowego przedszkola
Gmina Niegosławce 2 mln zł Rozbudowa szkoły w Gościeszowicach i budowa wodociągu Bukowica – Zagóra – Zimna Brzeźnica
Gmina Żagań 1 mln zł Budowa żłobka w Bożnowie
Gmina Iłowa 925 tys. 431,50 zł Remont ulic Mickiewicza, Kościelnej, Krótkiej i przebudowa ul. Pałacowej
Starostwo Powiatowe 800 tys. zł Remont budynku szpitala
Gmina Brzeźnica 620 tys. zł Przebudowa oczyszczalni ścieków

Napisz komentarz »