REKLAMA

Samorząd

Szkoła przy Staszica na sprzedaż

Opublikowano 11 grudnia 2020, autor: Norbert Królik

Żary popadają w coraz większe długi. Na koniec 2021 roku przewidywane zadłużenie miasta ma przekroczyć 61 mln zł. Żeby łatać dziurę budżetową, urzędnicy próbują sprzedawać, co się da. Teraz padło na budynek szkoły. Za ponad 5 mln zł chcą opchnąć dawne Gimnazjum nr 1 przy ul. Staszica.

Za ponad 5 mln zł brutto Urząd Miasta w Żarach chce sprzedać szkołę przy ul. Staszica. Cena obejmuje budynek szkolny wraz z salą gimnastyczną oraz przylegającym boiskiem. Część działki wzdłuż ul. Staszica urzędnicy wydzielili  i chcą w przyszłości sprzedać ją na cele budowlane.

– 10 metrów od szkoły w stronę ulicy Zielonogórskiej jest wydzielona duża działka i na nią będzie osobny przetarg – zapowiada Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar.

Działka ma prawie pół hektara, dlatego może być łakomym kąskiem dla deweloperów.

Ciężko sprzedać

Gorzej może wyglądać sprawa ze sprzedażą szkoły, bo jej cena jest zaporowa.

– Wyceny budynku dokonał rzeczoznawca majątkowy, który jest niezależny od nas. To bardzo wysoka cena i myślę, że może być ciężko znaleźć kupca w pierwszym przetargu. Ze sprzedażą dużych obiektów jest problem – przyznaje O. Napiórkowski.

Tego, że budynków po szkole nie sprzedaje się łatwo, żarscy urzędnicy doświadczyli już kilka lat temu, gdy próbowali sprzedać pałacyk po SP nr 2 w Żarach. Wtedy początkowo budynek wyceniony był na 1,2 mln zł. Kupca udało się jednak znaleźć dopiero, gdy cena spadła o ponad połowę, do nieco ponad 500 tys. zł.

Teraz urzędnicy nie wykluczają, że jeżeli nie będzie chętnych na kupno dawnego Gimnazjum nr 1, to jego cena również może spadać.

Napisz komentarz »