REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Operacja to jedyna szansa

Opublikowano 11 grudnia 2020, autor: Michalina Kozarowicz

O zdrowie i samodzielność walczy Łukasz Pawlikowski, 34-latek z Żar.

Łukasz Pawlikowski (34 l.) z Żar walczy z chorobą Huntingtona (pląsawica). To zaburzenie genetyczne wpływające na ośrodkowy układ nerwowy i powodujące postępującą degenerację komórek mózgu.

Atakuje ciało i umysł

– Codziennie próbuję odgonić od siebie myśli, że choroba może całkowicie odebrać mi samodzielność, zniszczyć niezależność – mówi Łukasz Pawlikowski. – Cztery lata temu zdiagnozowano u mnie genetyczną chorobę Huntingtona. Wiem, że każdego dnia będzie coraz bardziej odbierać mi władzę nad ciałem i umysłem. Na myśl o tym, do jakiego stanu może mnie doprowadzić, ogarnia mnie lęk. Nie chcę dopuścić do sytuacji, kiedy będę całkowicie zdany na pomoc drugiego człowieka, bo sam będę mógł jedynie bezwładnie leżeć – opowiada Łukasz.

Zbiórka na leczenie

Choroba Łukasza jest bardzo rzadka. Operację, której potrzebuje Łukasz, lekarze wycenili na 120 tys. zł.

– Operacja wszczepienia stymulatora mózgu daje Łukaszowi szansę na zatrzymanie rozwoju choroby i cofnięcie niektórych objawów – mówi Kamila Benedyktów, przyjaciółka Łukasza i organizatorka zrzutki. – Łukasz został zakwalifikowany do operacji 25 listopada. Przeprowadzi ją klinika prywatna Vitalmedic z Kluczborka, która specjalizuje się w tematyce neurologicznej – wyjaśnia K. Benedyktów.

Zatrzymajmy chorobę

Przyjaciele i rodzina Łukasza już zaangażowali się w pomoc. Na jego rzecz założono internetową zrzutkę, na którą do tej pory internauci wpłacili już ponad 20 tys. zł. Wciąż jednak brakuje 100 tys. zł.

– Łukasz to bardzo ciepły i miły facet. Naprawdę zasługuje na pomoc. Pracował w „Słoneczku” przy ulicy Pomorskiej w Żarach. Klienci kojarzą go jako zawsze uśmiechniętego i życzliwego. Dzięki tej operacji da się zatrzymać chorobę, a nawet cofnąć niektóre jej skutki. Łukasz z każdym dniem ma coraz większe problemy z mówieniem i poruszaniem się. Jeżeli nie uda się zebrać pieniędzy na operację, to wyląduje przykuty do łóżka – dodaje Kamila. – Proszę, pomóżcie nam uratować Łukasza, on naprawdę zasługuje na pomoc.

Łukaszowi Pawlikowskiemu można pomóc wpłacając pieniądze na internetowej zrzutce pod adresem: www.siepomaga.pl/lukasz-pawlikowski, lub oddając 1% swojego podatku podając KRS 0000396361 z celem szczegółowym: 0100289 Łukasz.
Łukaszowi można też pomóc licytując na aukcjach, które odbywają się na założonej dla niego stronie na Facebooku: Łukasz kontra Huntington- Licytacje. Można tam wylicytować m.in. domowe pierogi na wigilię, zabiegi kosmetyczne i inne przydatne usługi.

Napisz komentarz »