REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Wdychamy groźny pył

Opublikowano 11 grudnia 2020, autor: Norbert Królik

Coraz więcej pyłu w żarskim powietrzu. Najbardziej alarmujące jest wysokie stężenie drobnych cząsteczek PM 2,5, które wnikają bezpośrednio do krwioobiegu. Pył jest także nośnikiem innych zanieczyszczeń oraz wirusów.

Jakość powietrza w Żarach pogorszyła się. W czwartek (3.12) i w piątek (4.12) przekroczone były normy średniodobowe stężenia pyłu PM 10. Wzrosło również stężenie najbardziej niebezpiecznych drobnych cząsteczek pyłu PM 2,5. Ich stężenie przekraczało w grudniu nawet o 300 procent normy średnioroczne. Pył jest nośnikiem wielu innych zanieczyszczeń zawartych w powietrzu. Jest to m.in rakotwórczy benzo(a)piren, którego normy w Żarach są corocznie przekraczane o kilkaset procent. Zawartość tej trującej substancji mierzona jest na żarskiej stacji monitoringu, ale badania są wykonywane manualnie, a wyniki są publikowane z ponad miesięcznym opóźnieniem. Tym samym mieszkańcy Żar nie mają pełnego obrazu, jakim powietrzem oddychają. W zanieczyszczonym powietrzu, jak wskazują naukowcy, szybciej rozprzestrzeniają się również cząsteczki wirusów. To może mieć wpływ na większą liczbę zakażeń koronawirusum.

– Zanieczyszczenia powietrza wpływają na aktywność koronawirusa. Tam, gdzie powietrze jest bardziej zanieczyszczone, tam mieszkańcy są bardziej narażeni – twierdzą naukowcy z międzynarodowej organizacji European Public Health Alliance.

Sprawdzą powietrze

Lubuski Alarm Smogowy chce postawić przed żarskim Ratuszem urządzenie, które ma pokazać, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w mieście.

– Urządzenie ma nam pokazać, jak wiele zanieczyszczeń jest w naszym powietrzu. Na materiale w kształcie płuc będzie się osadzało to wszystko, co wdychamy razem z powietrzem – zapowiada Remigiusz Krajniak z Lubuskiego Alarmu Smogowego.

Organizacja zamierza również przeprowadzić mobilne badania pyłomierzem.

– Urządzenie będzie umieszczone na specjalnym samochodzie, który będzie mierzył zapylenie powietrza w różnych częściach Żar –  dodaje R. Krajniak.

Napisz komentarz »