REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Drzewa pod topór

Opublikowano 11 grudnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Wielkie rżnięcie czeka drzewa w powiecie żagańskim. Blisko 170 lip, klonów, dębów i innych gatunków pójdzie pod topór w związku z planowaną modernizacją kilku dróg.

137 drzew, głównie lip, zostanie wyciętych przy drodze relacji Lubiechów – Śliwnik. Powiat planuje tam modernizację jezdni za 8 mln 946 tys. zł. 

– W przyszłorocznym budżecie mamy zapisane na ten cel 7 mln 159 tys. zł, ale inwestycja będzie zależeć od tego, czy otrzymamy dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych oraz od gmin Szprotawa i Małomice – mówi sekretarz powiatu, Iwona Hryniewiecka. – Jeśli nie będzie ich wsparcia, nie będzie modernizacji.

Ale to nie koniec. 30 kolejnych drzew zostanie wyciętych przy  ul. Żelaznej oraz na dalszej drodze z Żagania do Rudawicy. Pod topór mają mają iść klony, dęby, lipy, akacje i sosny.

– Aby nowe drogi spełniały parametry, muszą zostać wycięte drzewa, które przy nich rosną. Poprawi to również bezpieczeństwo podróżujących. Korzenie drzew wybijają stary asfalt, robiąc muldy i koleiny – dodaje sekretarz. – Przy zmodernizowanych nawierzchniach pojawią się nowe nasadzenia.

Napisz komentarz »