REKLAMA

Samorząd

Nie można tylko trwać

Opublikowano 11 grudnia 2020, autor: bj

Nie będzie remontów i trzeba będzie ciąć inne wydatki. Do tego do spłacenia jest dług sięgający 17 mln zł. Urzędnicy ze Starostwa Powiatowego w Żarach przygotowali projekt budżetu na przyszły rok. Jak mówią – chudy rok. I zastanawiają się, co zrobić ze szkołami, które pochłaniają większość powiatowej kasy.

O skromniejszym niż zazwyczaj powiatowym budżecie na 2021 rok urzędnicy dyskutowali z radnymi 3.12.

– Projekt zakłada zamrożenie wszystkich płac, poza tymi, które wynikają z ustawowego podniesienia płacy minimalnej. Uwzględnia tylko wzrost do 2 tys. 800 zł. A i tak, choć dotyczy wyłącznie pracowników administracji i obsługi, rocznie da obciążenie w wysokości kilku milionów złotych. Do tego dochodzą podwyżki dla nauczycieli – zakomunikowała radnym Eliza Siemianowska, skarbnik powiatu. I zastrzegła: – Te koszty na razie nie wiążą się z redukcją etatów, ale jeśli chodzi o oświatę, jakieś trudne decyzje z czasem trzeba będzie podjąć. Możemy wciąż dokładać do oświaty, ale nic innego nie będziemy w stanie zrobić – mówiła radnym. W 2020 r. starostwo musiało dorzucić do utrzymania szkół ok. 10 mln zł.

Dochody powiatu to subwencja oświatowa (pieniądze z ministerstwa na utrzymanie szkół), niewielką część stanowią opłaty od przedsiębiorców wynajmujących powierzchnie na terminalu w Olszynie (w tym roku obniżone z uwagi na pandemię), do tego opłaty komunikacyjne czy za zajęcie pasa drogowego.

Bardzo skromnie

W przyszłym roku powiatowych inwestycji będzie zaledwie kilka. I będą to tylko takie, które były rozpoczęte wcześniej lub są dofinansowane z zewnątrz. Zaplanowano budowę drogi w Tuplicach i wiaduktu za prawie 2 mln. 112 tys. zł, budowę komendy PSP, do której starostwo dorzuci 613 tys. zł, modernizację sanitariatów w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego za 117 tys. zł, budowę zbiornika zapasowego wody dla DPS w Lubsku za 350 tys. zł i termomodernizację Zespołu Szkół Ekonomicznych w Żarach, na którą starostwo wyłoży 1 mln 40 tys. zł.

– Czeka nas trudna sytuacja. Chcemy jednak wypracować dochody ze sprzedaży nieruchomości. Za Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym przy ul. Spokojnej mamy teren, którzy zostanie przygotowany pod kilkadziesiąt działek budowlanych. To będzie spory zastrzyk. W kolejnym kroku przymierzamy się do sprzedaży działek w Olszynie. Oczywiście cały czas będziemy ubiegać się o dodatkowe środki z zewnątrz. Być może przedyskutujemy też ewentualność zwiększenia opłat za zajęcie pasa drogowego – przekonywał Józef Radzion, starosta.

Grozi bankructwo?

Kilka politycznych uwag miał radny Franciszek Wołowicz z komisji budżetu i infrastruktury. Rzucił też pomysł, że zaoszczędzić można by, likwidując szkoły.

– Nie ma co ukrywać. Jak tak dalej pójdzie, powiat będzie bankrutem. I tu niestety polityka wchodzi w grę, bo ci, którzy rządzą na górze, nie są zwolennikami samorządów. Stąd coraz mniej pieniędzy z jednej strony i coraz więcej zadań z drugiej. I trzeba myśleć o jakichś zmianach. Bo nie można tylko trwać i nic nie robić. To niepopularne rzeczy, ale być może trzeba pomyśleć, że jakieś dwie szkoły nie są niezbędne. Powiat musi znaleźć dodatkowe 10 mln zł. Możemy zapomnieć o przebudowach dróg, nawet o naprawach – wyliczał Wołowicz.

– O likwidacji szkół nikt nie mówi. Może ewentualnie o połączeniu bądź dopasowaniu wydatków do kosztów – prostował radnego J. Radzion.

W planie powiatowego budżetu dochody na 2021 rok wynoszą prawie 123 mln zł, wydatki niemal 122 mln zł. Do spłaty pozostaje 17 mln zł długu (po zlikwidowanym ZOZ). W przyszłym roku na ten cel pójdzie 4 mln zł.

Choć urzędnicy alarmują, że przed powiatowymi szkołami i drogami chudy rok, a może i lata, nie przeszkadzało im to zainkasować właśnie 182 tys. zł w ramach nagród rocznych.

323 tys. zł – tyle będą kosztować w przyszłym roku diety radnych powiatowych
3 mln 766 tys zł – tyle pójdzie na wynagrodzenia pracowników Starostwa Powiatowego w przyszłym roku, do tego 300 tys. zł na trzynastki. Składki na ubezpieczenia społeczne pochłoną 680 tys. zł, a na Fundusz Pracy oraz Fundusz Solidarnościowy – 97 tys. zł
Napisz komentarz »