REKLAMA

Komunikacja

W niedziele i święta nie pojedziesz

Opublikowano 11 grudnia 2020, autor: jb

W niedzielę i święta nie pojedziesz żadnym autobusem Miejskiego Zakładu Komunikacji. Wszystkie połączenia zawieszono od niedzieli, 6 grudnia, do odwołania.

Autobusy MZK w niedziele i święta jeździły głównie na terenie Żar i Żagania.

– Te kursy są zupełnie nieopłacalne – mówi Dariusz Frejman, prezes MZK. – Średnio na jeden przypadały trzy osoby. Z trzech biletów nie jestem w stanie opłacić kierowcy i przewozu. Nie tylko my zawieszamy kursy, inny przewoźnicy też – dodaje.

MZK zmniejszał liczbę połączeń wiosną. Podobnie jest od października, gdy uczniowie szkół średnich przestali dojeżdżać do szkół.

– Naszymi głównymi klientami są uczniowie. Jak ich nie ma, to jeździmy prawie bez pasażerów. Kiedy poluzowano restrykcje, były wakacje, więc dochodów od uczniów nie mieliśmy. Zazwyczaj za dochody od stycznia do czerwca udawało nam się przetrzymać  miesiące wakacyjne, które są dla nas prawie puste. Kiedy zaczął się wrzesień, złapaliśmy oddech na chwilę, bo w październiku do szkoły chodziły tylko klasy 1-3, a w listopadzie już nikt – tłumaczy prezes.

Spóła liczy kolejne straty.

– Jeszcze cały czas przeliczamy koszty, ale w porównaniu do ubiegłego roku będą znaczne. Spółki, w których jest ponad 20 procent udziału samorządu, nie mogą liczyć na wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Jesteśmy zdani na siebie i pomoc miasta. My z miastem mamy stałą roczną umowę na pokrycie biletów ulgowych i przewozów darmowych dla mieszkańców.  Ale jesteśmy spółką prawa handlowego, powinniśmy funkcjonować sami z siebie. Tam, gdzie się nie opłaca, po prostu nie jeździmy. Tam, gdzie gminy pomagają, jeździmy. Szprotawa dofinansowała trzy kursy w jedną stronę i tyle samo powrotnych. Gmina Żagań niektóre przewozy. Możemy sobie pozwolić na to, żeby nie zarabiać, ale musimy mieć możliwość pokrycia własnych kosztów – tłumaczy D. Frejman.

MZK część połączeń zawiesiła wiosną, potem kolejne od października. Od początku grudnia autobusów jest jeszcze mniej.

– Mieliśmy w tym roku jeden kwartał normalnej pracy. Dla spółki, która żyje z przewozów, to tragedia. Nasze autobusy turystyczne też stały. Jeżeli w styczniu do szkół wrócą jedynie klasy 1-3, dla nas to nie jest rozwiązanie. Jeżeli jednak starsi uczniowie wrócą w lutym, to jest szansa, że będziemy normalnie funkcjonować na wszystkich liniach – zapowiada prezes.

komentarz »
  1. Monia 22 grudnia 2020 11:46 - Odpowiedź

    Szkoda, że po 1989 roku nikt nie pomyślał o rozwoju komunikacyjnym naszego regionu. Nie wykorzystaliśmy środków z UE na rozwój komunikacji miejskiej. Likwidować było łatwo, ale rozwinąć dzisiaj komunikację miejską i kolejową będzie ciężko. Brakuje regularnej komunikacji miejskiej i kolejowej w naszym regionie. Bez samochodu nie da się żyć.

Napisz komentarz »