REKLAMA

Aktualności, Wasze sprawy

Chcą przenieść wieżę do lasu

Opublikowano 11 grudnia 2020, autor: jb

Wieżę radiokomunikacyjną przy zabudowaniach w okolicy ul. Pruszkowskiej i Jana Pawła II w Małomicach chce postawić spółka PKP Linie Kolejowe.

Maszt z antenami na szczycie, o łącznej wysokości 57 metrów, miałby stanąć po prawej stronie przy przejeździe kolejowym i skrzyżowaniu ulic Pruszkowskiej oraz Jana Pawła II. Wieża miałaby być betonowa, a całość z zabudowaniem kontenerowym miałaby się mieścić na powierzchni 70 metrów kwadratowych.

Gmina dostała od wojewody do zaopiniowania wniosek dotyczący lokalizacji tej inwestycji.

– Inwestycja została określona jako celu publicznego, więc nie mamy możliwości, żeby ją wstrzymać. W dodatku jest planowana na terenie zamkniętym, na którym PKP ma wyłączność użytkowania. My nie jesteśmy stroną postępowania. Dostaliśmy po prostu powiadomienie, że taka inwestycja jest planowana, decyzję podejmuje wojewoda, nie gmina – mówi burmistrz Małgorzata Sendecka.

Inwestycji celu publicznego nie można zablokować.

– Odpisaliśmy wojewodzie, że jesteśmy przeciwni tej lokalizacji, ale skontaktowaliśmy się z inwestorem, wykonawcą projektu, biurem wojewody i PKP i poprosiliśmy o zmianę miejsca ustawienia tej wieży – dodaje M. Sendecka. – Proponujemy miejsce kilometr dalej w lesie, przy dawnej nastawni, obok przejazdu do Lubiechowa. Są tam doprowadzone media, a działka jest nawet szersza i większa, więc spokojnie taki sprzęt można tam postawić. Z naszego punktu widzenia, nie ma przeszkód, by przenieść to tam. Spółka jest na wczesnym etapie zbierania dokumentacji do tej inwestycji, nie ma jeszcze pozwolenia na budowę – dodaje burmistrz.

Dwa lata temu na zasadzie podobnych negocjacji gminie udało się przesunąć lokalizację wieży telefonii komórkowej. Sieć Play chciała stawiać ją przy ul. Kopernika, ostatecznie, zmieniono lokalizację na tę w okolicach stadionu.

– Kompromis okazał się wtedy możliwy, więc liczymy na to, że w tym przypadku będzie podobnie – dodaje burmistrz.

Napisz komentarz »