REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Koty mają swoje cztery kąty

Opublikowano 11 grudnia 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Kociarnia przy żarskim schronisku dla bezdomnych zwierząt jest gotowa. Kosztowała 202 tys. zł. Zamieszkały w niej już pierwsze koty.

Kociarnia powstała, ponieważ tak zadecydowali mieszkańcy podczas głosowania nad budżetem obywatelskim. Wybudowała ją, za 202 tys. zł, żarska firma Kreator. W sobotę (5.12) odbyła się oficjalna przeprowadzka do nowej kociarni. Obecnie mieszka w niej 25 kotów w różnym wieku.

Dach nad głową to połowa sukcesu. Koty i psy ze schroniska wciąż potrzebują pomocy.

– Zwierzaki potrzebują karmy bogatej w składniki odżywcze – mówi Jolanta Jureczko, zarządzająca schroniskiem. – Niestety, takie pożywienie jest drogie i nie stać nas na to, dlatego prosimy, jeżeli ktoś chciałby nas wesprzeć, o karmę mokrą firmy Animonda lub Dolina Noteci, którą można kupić w sklepach zoologicznych albo wysyłkowo. Prosimy również o drapaki i legowiska, ponieważ takie rzeczy się zwyczajnie zużywają – dodaje J. Jureczko.

Adopcja kotów z żarskiego schroniska jest darmowa. Bez względu na to, ile kotki mają lat.

– Będziemy jednak wdzięczni, jeżeli ktoś przy adopcji kupi dla pozostałych jakąś zabawkę albo puszkę dobrej karmy. To będzie dla nas najlepsza zapłata – zachęca J. Jureczko.

Wesprzyj schronisko

Żarskie schronisko aktywnie działa, by pozyskiwać dodatkowe środki na specjalistyczną karmę i wyposażenie.

– Schronisko dysponuje budżetem, który co roku wynosi około 600 tys. zł, ale w tej kwocie znajdują się wynagrodzenia pracowników, opłaty za prąd, wodę i ogrzewanie, koszty utrzymania schroniska i obsługa weterynaryjna. Na specjalistyczną i drogą karmę pozostaje już niewiele środków, dlatego razem z naszymi wolontariuszami bierzemy udział w różnych konkurach. Ostatnio udało nam się wygrać 250 kg karmy. Obecnie mieszka u nas 49 psów – wyjaśnia J. Jureczko

Schronisko bierze udział w VII edycji akcji organizowanej przez fundację Psi Los „Burek sam nie poprosi o pomoc”. Fundacja do końca roku zbiera pieniądze na rzecz żarskiego schroniska. Akcję można wesprzeć, wchodząc na Facebooka schroniska i znajdując tam odnośnik lub bezpośrednio na stronie fundacji www.burek.psilos.org/schronisko-zary.

– Będziemy wdzięczni za każdą przekazaną wpłatę – prosi J. Jureczko.

Napisz komentarz »