REKLAMA

Kultura, Oświata

Ozłocony winiarz

Opublikowano 11 grudnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

Aż sześcioma złotymi medalami zostały nagrodzone wina Marcina Furtaka z podżagańskiego Bożnowa w Międzynarodowym Konkursie Win Galicja Vitis w Jaśle.

W konkursie wzięło udział 300 win z 10 krajów. Winnica Saganum M. Furtaka w różnych kategoriach zdobyła aż sześć złotych medali – najwięcej spośród wszystkich winnic. Ten rok jest wyjątkowo udany dla właściciela winnicy w Bożnowie. Jego wina zdominowały Zielonogórskie Winobranie, gdzie zgarnął dwa Grand Prix, 5 złotych medali i jeden srebrny. W krakowskim konkursie Enoexpo jego dwa wina zdobyły złoto i okazały się najwyżej punktowane spośród wszystkich, a jedno w 12-letniej historii konkursu poszczycić się może najwyższą notą sędziowską – 96,5 pkt na 100 możliwych.

– Najbardziej mnie jednak cieszy, że moje wina smakują ludziom. Wiadomo, jurorzy na konkursach mogą mieć swoje kryteria oceny. Na szczęście te pokrywają się z przeciętnym konsumentem. Bardzo dużo sprzedajemy na miejscu, ale też wysyłamy w Polskę. Ostatnio mieliśmy zamówienie nawet do Nowej Zelandii – chwali się pan Marcin. – Plany na przyszły rok to obsadzenie 8 tys. krzewów, głównie pod kątem odmian na wina musujące. Wina z rocznika 2019 powoli się kończą. Popyt jest coraz większy, więc planujemy zwiększyć powierzchnię winnicy. Przenosimy też w przyszłym roku winiarnię do nowych obiektów, gdyż w obecnych nie możemy się pomieścić.

Napisz komentarz »