REKLAMA

Aktualności

Szpital nadal walczy

Opublikowano 04 grudnia 2020, autor: jb

Jedenaście łóżek dla chorych na Covid-19 zwolniło się w czwartek (3.12.) na oddziałach zakaźnych 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu.

– To był stan na rano. Liczba chorych zmienia się często w ciągu dnia. Sytuacja jest bardzo dynamiczna – tłumaczy Justyna Wróbel-Gądek, rzeczniczka szpitala.

Szpital w Żaganiu może przyjąć 76 zakażonych pacjentów na dwóch oddziałach.

Nie można mówić jednak, że odnotowywana ostatnio w oficjalnych statystykach mniejsza dzienna liczba pozytywnych wyników testów na koronawirusa wpływa na mniejszą liczbę pacjentów na oddziałach zakaźny.

– Ciężko mówić o optymizmie. Wczoraj oddział pulmonologiczny i chirurgiczny był pełny. Mieliśmy zajętych sześć z siedmiu respiratorów. Nie odczuwamy polepszenia, ciągle walczymy z wirusem – przyznaje Ryszard Smyk, zastępca komendanta 105. Szpitala Wojskowego.

W Żaganiu na oddziałach zakaźnych na dyżurze jest zawsze lekarz, wspomagany przez anestezjologa. Na oddziałach dyżurują też przynajmniej dwie pielęgniarki.

– Stan zdrowotny kadry szpitala się poprawia, stopniowo coraz więcej osób wraca do pracy – dodaje R. Smyk.

Jeżeli oddziały zakaźne w Żaganiu i Żarach są pełne, pacjenci muszą leczyć się gdzie indziej.

– Pacjentów dalej wozimy do różnych szpitali na terenie województwa. Staramy się swoich pacjentów przyjmować do siebie, ale jeżeli nie ma miejsca, to musimy wozić ich tam, gdzie akurat takie miejsce jest, żeby uzyskali pomoc – dodaje R. Smyk.

Pacjenci trafiają m.in. do Słubic, Kostrzyna, Zielonej Góry, ale też Gorzowa Wielkopolskiego czy Drezdenka.

Miejsca, do których można przewieźć pacjentów, wyznaczane są każdego dnia na nowo, nie da się tego zaplanować wcześniej.

 Zgłoś teleporadę

W żagańskiej filii szpitala nadal można korzystać z laboratorium, gdy potrzebujemy np. przebadać krew, czynne są także poradnie specjalistyczne.

Do odwołania zamknięta jest poradnia chirurgii ortopedycznej, pacjenci nie są także przyjmowani w pracowni endoskopowej.

Pozostałe poradnie pracują bez zmian.

– Jeżeli przed planowanym terminem wizyty w konkretnej przychodni z pacjentem nie kontaktuje się nikt ze szpitala, oznacza to, że zaplanowana wizyta będzie tą stacjonarną w przychodni – mówi J. Wróbel-Gądek. – Jeżeli ktoś obawia się wizyty w szpitalu i nie ma konieczności osobistego spotkania z lekarzem, może zgłosić wcześniej, że wolałby skorzystać z teleporady. Trzeba jednak zadzwonić z taką informacją przynajmniej dzień wcześniej – tłumaczy rzeczniczka.

Wejście do przychodni i laboratorium nadal wyznaczone jest od strony ulicy Szprotawskiej w Żaganiu. Nie są wpuszczani wszyscy na raz, tylko kilkuosobowe grupy. Przed wejściem do budynku szpitala, pacjenci przechodzą też wstępną segregację medyczną, np. jest im mierzona temperatura.

Wynik w dobę

Od początku pandemii w 105. Szpitalu Wojskowym pobrano już 8.512 wymazów na obecność koronawirusa. Przez ostatni tydzień przebadano w laboratorium 518 testów. Wyniki pacjenci otrzymują najczęściej do 24 godzin od pobrania wymazu.

W ostatnim tygodniu wzrosła także liczba osób przebywających w izolatorium w Żaganiu. Tylko w czwartek, 3.12., były to 24 osoby.

Napisz komentarz »