REKLAMA

Zdrowie

Zarażamy się częściej

Opublikowano 04 grudnia 2020, autor: jb

200 mieszkańców powiatu żarskiego otrzymało pozytywny wynik na obecność koronawirusa w ostatnim tygodniu. W powiecie żagańskim zachorowały kolejne 193 osoby. W kraju liczba chorych przekroczyła już milion.

W całym powiecie żarskim zachorowało do tej pory już 1.950 osób. Najwięcej pozytywnych wyników w jeden dzień podano w piątek, 27.11., gdy w statystykach przybyło 36 nowych chorych osób. Niewiele mniej, bo 35 osób, przybyło do rejestru w środę, 2.12.

W powiecie żagańskim łączna liczba chorych sięgnęła już 1.465 osób. Najwięcej pozytywnych wyników podano w oficjalnych statystykach w piątek, 27.11. Jednego dnia do rejestru przybyło 55 zakażonych. Najmniej, 5 wyników, opublikowano w poniedziałek, 30.11.

Średnio, w naszych powiatach było po 30 chorych osób dziennie.

W województwie lubuskim od początku pandemii zachorowało już 22.842 osoby. W tydzień przybyło ich blisko 2,5 tysiąca. W województwie przez tydzień z powodu koronawirusa i jego powiązań zmarło 77 osób. Najwięcej zgonów, aż 27 odnotowano w piątek. Niewiele mniej, 20, podano w sobotę. Ze zmarłych w tym tygodniu osób, 8 to mieszkańcy powiatu żarskiego, a 7 osób mieszkało w powiecie żagańskim.

 Choć w kraju w tym tygodniu spadła liczba nowych zakażeń nawet do niespełna 6 tysięcy na dobę, liczba zgonów utrzymuje się na wysokim poziomie. Tylko w czwartek podano informacje o śmierci kolejnych 620 osób. Poprzedniego dnia liczba wyniosła 609.

W tym tygodniu w kraju liczba zakażonych przekroczyła już milion. Ostatnie statystyki podają liczbę 1 mln 28 tys. 610 zakażonych osób. Za ozdrowieńców uznaje się 646.560 osób. Liczbę zgonów z powodu koronawirusa zmarło 18.828 osób.

Na całym świecie koronawirusem zaraziło się blisko 65 mln osób. Jako ozdrowieńców podaje się 45 mln osób. Z powodu koronawirusa zmarło już 1,5 mln osób.

 

Niechlubny wskaźnik

Niepokojący dla naszego województwa jest opublikowany przez ministerstwo współczynnik „r” – czyli określenie, jak bardzo wirus jest zaraźliwy. Mierzy się nim, ile kolejnych osób zaraża się od jednego zakażonego. Z danych przygotowanych na koniec listopada wynika, że współczynnik „r” dla całego kraju wynosi 0,92. Wyjątkiem są cztery województwa, w których współczynnik nadal przekracza 1. W naszym województwie wynosi on, 1,08. Wyższy współczynnik zaraźliwości mają województwa warmińsko – mazurskie (1,4) oraz zachodniopomorskie (1,11). Na poziomie 1 jest jeszcze województwo opolskie. Żeby mówić o łagodzeniu pandemii współczynnik na poziomie mniejszym niż 1 powinien  utrzymać się minimum 2 tygodnie.

 

 

 

Napisz komentarz »