REKLAMA

Gospodarka

Opłaty na raty

Opublikowano 04 grudnia 2020, autor: mk

Ruch na targowisku w Łęknicy praktycznie zamarł. Otwarte są tylko stoiska przy głównych alejkach.

Władze niemieckiej Saksonii, która graniczy z Łęknicą i Przewozem, zabroniły swoim rodakom przyjeżdżać do Polski na zakupy. Do wtorku (17.11) Niemcy z Saksonii mogli normalnie przekraczać granicę. Przyjeżdżali na zakupy, po benzynę i do lekarza. Teraz nie wolno im wyskakiwać do Polski na drobne zakupy, bo po każdej wizycie u nas, musieliby odbyć kwarantannę. A wszystko przez to, że Niemcy uznają całe terytorium Polski za obszar ryzyka epidemicznego. Łamać zakazu się nie opłaca, mandat, który Niemcy mogą wystawić za przekroczenie granicy, to nawet 25 tys. euro.

– Nie możemy jeszcze powiedzieć, na jak długo kraj związkowy Saksonia zawiesi mały ruch graniczny w zakresie zakupów. Zależy to od liczby infekcji – informuje Juliane Morgenroth, rzecznik prasowa w rządzie Saksonii.

Wprowadzone przez Saksonię zmiany nie mają wpływu na pracowników transgranicznych, którzy podróżują codziennie między Saksonią a Polską, ich obowiązek kwarantanny nie dotyczy. Granicząca z Polską Brandenburgia (przejścia graniczne Olszyna, Zasieki) nie zdecydowała się na zastosowanie podobnych zakazów. Kwarantanna nie obowiązuje, jeżeli pobyt po drugiej stronie granicy nie jest dłuższy niż 24 godziny dla zwykłych podróżnych, zaś w przypadku pracowników transgranicznych są to nawet 72 godziny.

Liczą straty

Dochody Łęknicy z targowiska topnieją. Tylko w tym roku, straty wyniosły około 604 tys. zł (do jesiennego zamknięcia granic przez Niemców). Do budżetu Łęknicy nie wpłynęły dochody m.in. z dzierżawy w wysokości 573 tys. zł i opłaty eksploatacyjnej w wysokości 31 tys. zł na targowisku miejskim. Dla porównania dochody z dzierżawy na dzień 30.06.2020 r. wyniosły 1 mln 140 tys. zł netto, a na 30.06.2019 r. – 1 mln 713 tys. zł netto.

Rada Miasta podjęła uchwałę (27.11) w sprawie pomocy handlującym na bazarze.

– Płatności za trzy miesiące, grudzień, styczeń i luty, chcielibyśmy przesunąć handlującym do końca 2021 roku lub rozłożyć na raty – zapowiada burmistrz.

Chętni, którzy chcieliby skorzystać z takiej pomocy, muszą się zwrócić bezpośrednio do Urzędu Miasta, tam będą mogli złożyć odpowiednie wnioski.

Napisz komentarz »