REKLAMA

Zdrowie

„Nie” dla sprzedaży hospicjum

Opublikowano 04 grudnia 2020, autor: Norbert Królik

Jacek Stroynowski, żarski radny, protestuje przeciw sprzedaży przez Urząd Miasta działki i budynku żarskiego hospicjum. Kupnem po preferencyjnej cenie zainteresowane jest Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, które obecnie prowadzi hospicjum.

Członkowie zarządu Towarzystwa twierdzą, że chcą rozwijać hospicjum, ale będą to robić, jak budynek i działka staną się ich własnością.

W tym celu w ciągu kilku lat działalności hospicjum odłożyli ponad milion złotych, za który chcą teraz wykupić działkę i budynek od miasta. To się nie podoba Jackowi Stroynowskiemu, żarskiemu radnemu z PiS.

– Chcą się uwłaszczyć na datkach, które zbierali od ludzi na hospicjum. To nie jest w porządku. Ludzie dawali pieniądze, żeby pomagać chorym i żeby mieli oni równy dostęp do hospicjum. Obawiam się, że gdy urząd sprzeda budynek, to stracą na tym mieszkańcy – mówi J. Stroynowski.

Stracą wpływ

Urząd Miasta wycenił hospicjum na ponad 3 mln zł, ale stowarzyszenie ma prawo do 60 proc. zniżki.

– To błąd. Miasto nie powinno sprzedawać budynku hospicjum, bo nie będzie miało wtedy żadnego wpływu na to, co tam się dzieje. Wcale nie jest powiedziane, że hospicjum pod zarządem Towarzystwa zawsze będzie działało dobrze. A jeżeli są potrzeby rozbudowy placówki, to nie widzę przeszkód, żeby znaleźć na to pieniądze w budżecie miasta – uważa J. Stroynowski.

Odkładali

Zysk Towarzystwa w 2019 roku wyniósł 420 tys. zł. Podobne pieniądze zaoszczędziło Towarzystwo w 2018 roku – 428 tys. zł, a w 2017 roku – 217 tys. zł. Łącznie daje to ponad milion złotych.

– To nie są żadne zarobione ani zaoszczędzone pieniądze. To są pieniądze, które powinny być wydawane na chorych, na opiekę nad nimi. A z tego, co wiem, to dobrze w hospicjum zarabia przede wszystkim dyrektor – mówi J. Stroynowski.

Dyrektorem hospicjum, a zarazem prezesem Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta jest Stefan Łyskawa, emerytowany kierownik MOPS w Żarach. Jego miesięczne wynagrodzenie to 8 tys. zł.

komentarz »
  1. KOL 11 grudnia 2020 07:30 - Odpowiedź

    100procent racji.Niech pan nie ustępuje panie Stroynowski.

Napisz komentarz »