REKLAMA

Samorząd

Zmiany w śmieciach

Opublikowano 04 grudnia 2020, autor: bj

Opony i styropian przyjmie Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych od mieszkańców gminy Brody. Będzie też zniżka za kompostownik. Za to wkrótce śmieci mogą zdrożeć.

Regulamin utrzymania porządku i czystości przyjęła (26.11.) Rada Gminy w Brodach.

– Zmiany nie są może wielkie, ale dość istotne z punktu widzenia mieszkańca – mówi Marek Tracz, przewodniczący komisji budżetu i mienia.

Radni ustalili, że mieszkańcy do PSZOK-u będą mogli bezpłatnie oddać styropian, np. z opakowania po lodówce. Poza tym każde gospodarstwo będzie mogło oddać w ciągu roku 1 komplet zużytych opon. Dodatkowo radni przyznali po 5 zł zniżki dla gospodarstwa domowego za posiadanie kompostownika.

Mieszkańcy muszą się za to liczyć z ograniczeniami, jeśli idzie o odpady wielkogabarytowe.

– Będą mogli oddać jeden komplet mebli na każdą zbiórkę. Chodzi o to, żeby uniknąć sytuacji, że przywożone są do nas meble z wystawek z Niemiec – dorzuca M. Tracz.

Drogo, coraz drożej

Radni debatowali również o pieniądzach. Bo z gminnej kasy trzeba było dorzucić do gospodarki śmieciowej 35 tys. 600 zł. Mieszkańcy muszą się spodziewać podwyżki. Projekt uchwały z nową stawką już w październiku trafił pod obrady komisji budżetu i mienia komunalnego, głosowany będzie podczas najbliższej sesji w grudniu. Propozycja nowej opłaty to 26 zł. Dla osób, które nie będą segregować odpadów, już obowiązuje opłata karna w wysokości trzykrotności podstawowej stawki.

Napisz komentarz »