REKLAMA

Kultura, Oświata

Nazwali symbolicznie

Opublikowano 04 grudnia 2020, autor: jb

Hala sportowa w Zespole Szkół Technicznych i Licealnych w Żaganiu nosi imię Jana Olejarza.

Jan Olejarz, który zmarł w 2010 roku, to wieloletni nauczyciel wychowania fizycznego w ZSTiL.

– Spod jego ręki wyszło wielu sportowców, w tym Krzyztof Wójcik, późniejszy reprezentant Polski w siatkówce. Ale tak naprawdę chodzi o jego codzienną pracę. Prowadził zajęcia popołudniowe, prawie nie wychodził z hali. Dziś byśmy powiedzieli, że był animatorem sportu, organizował zawody międzyszkolne, miastowe. Sukcesy sportu szkolnego były na tyle duże, że z grupą młodzieży pojechali na olimpiadę w Moskwie w 1980 roku – mówi dyrektor ZSTiL Zbigniew Stebelski.

Na pomysł nadania jego imienia hali wpadli absolwenci szkoły.

– Jednym z takich absolwentów jest obecny starosta powiatu zielonogórskiego, Krzysztof Romankiewicz oraz Adam Matwijów, nasz były nauczyciel – mówi dyrektor. – Zacząłem rozmawiać z innymi osobami, absolwentami, pracownikami, którzy pamiętali pana Jana i doszliśmy do przekonania, że warto go upamiętnić. Przez to, że był nauczycielem wychowania fizycznego, ustaliliśmy, że nadamy hali sportowej przy naszej szkole jego imię – dodaje.

Jesienią miała się odbyć duża uroczystość. Z powodu pandemii, na razie w szkole tylko zawisła tablica.

– Samą uroczystość musimy odłożyć na czas nieokreślony – tłumaczy Z. Stebelski.

Również od absolwentów pojawiły się wnioski, by szkolnej auli nadać imię Bogdana Hładkiewicza.

– Był naszym absolwentem, później pracował jako animacji kultury szkolnej, a następnie był nauczycielem kształcenia zawodowego. Też jest legendą tej szkoły i wielu absolwentów go wspomina – dodaje Z. Stebelski. 

Napisz komentarz »