REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Kolędy nie będzie

Opublikowano 04 grudnia 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Księża odwiedzą nas z kolędą tylko na specjalne życzenie. Pozostali wierni spotkają się z duchownymi podczas specjalnej mszy w kościele.

Kościoły muszą odstąpić od kolejnej tradycji. Oprócz przesuniętych komunii, ograniczeń w odprawianiu pogrzebów i liczby osób, które mogą brać udział we mszy świętej, wiernych czekają kolejne restrykcje.

Opłatek w kościele

Do naszych drzwi nie zapuka nikt z ofertą sprzedaży opłatka, podobnie będzie ze świecami Caritas. Przed świętami będzie można je kupić po mszach w przedsionkach kościołów.

– Do reżimów przyzwyczaiły nas już Święta Wielkanocne – mówi Paweł Koniczny, proboszcz parafii p.w. WNMP w Żarach. – Myślę, że święta Bożego Narodzenia będą łagodniejsze w formie, jeśli chodzi o to, co nam będzie wolno i nabożeństwa znów nie zostaną ograniczone do 5 osób plus kapłani. Nie podjęliśmy jeszcze decyzji co do pasterki. Czekamy na dyspozycje i regulaminy, czy to od rządu, czy to od naszych organizacji kościelnych. Na razie planujemy, że pasterka, jak co roku, odbędzie się o godzinie 22.00 i 24.00 – dodaje ks. proboszcz

Podobnie sytuacja ma się w parafii p.w. Św. Józefa w Żarach.

– Rozważamy, czy nie zmienić godziny pasterki, która tradycyjnie była u nas o 22.00 i 24.00 – mówi ks. Janusz Mikołajewicz, proboszcz parafii p.w. Św. Józefa w Żarach. – Ale rozważamy wprowadzenie innych godzin, żeby możliwości było więcej, ale decyzja zapadnie przed świętami, około 20 grudnia. Dla wielu to jedna z najważniejszych mszy i nie wyobrażają sobie, że mogliby w niej nie uczestniczyć, ale niestety w tym roku trzeba brać to pod uwagę – dodaje proboszcz.

Kolęda podczas mszy

Wydział Duszpasterski Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze ogłosił zasady tegorocznej kolędy. Ze względu na sytuację epidemiczną, wizyta duszpasterska będzie miała inną niż zwykle formę.

– Zamiast odwiedzin duszpasterzy w domach wierni zostaną zaproszeni na spotkanie kolędowe przy żłóbku po wieczornej mszy świętej. Spotkanie to odbędzie się w kościele. – informuje ks. Andrzej Sapiecha, rzecznik prasowy Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. –  Uczestnicy spotkania będą zachęcani, by po powrocie do domu zebrać się w gronie rodzinnym na modlitwę i pokropić mieszkanie wodą święconą zabraną z kościoła. Nowa forma kolędy zostanie zapowiedziana wiernym w liście biskupa diecezjalnego na IV niedzielę adwentu, czyli 20.12.  Proboszcz może również zaproponować parafianom, że w szczególnych przypadkach, takich jak błogosławieństwo nowego mieszkania czy odwiedziny osoby chorej, niepełnosprawnej, istnieje możliwość krótkiej indywidualnej wizyty duszpasterskiej na wyraźne zaproszenie przez wiernych – wyjaśnia ksiądz.

Księża otrzymali już konkretne rozporządzenia co do zbliżającej się kolędy.

– Będziemy wiernych zapraszać do kościoła na wspólne kolędowanie podczas wieczornej mszy świętej – informuje ks. Krzysztof Kwaśnik, proboszcz parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żarach. – Każda rodzina, która przyjdzie do kościoła, będzie z niego mogła zabrać wodę święconą i otrzyma błogosławieństwo. Na specjalne życzenie odwiedzimy też osoby starsze, które same nie są w stanie dotrzeć do kościoła – wyjaśnia proboszcz.

Napisz komentarz »