REKLAMA

Zdrowie

Bieda zagląda w oczy

Opublikowano 04 grudnia 2020, autor: bj

Po prośbie o pieniądze na testy covidowe pisze prezeska Szpitala na Wyspie w Żarach. Sprawę stawia jasno – albo pieniądze się znajdą, albo nie będą ich robić.

Szpital liczy też straty, bo przepłaca za rękawiczki i kombinezony. No i musi zapłacić za nadgodziny pracownikom.

– Dostaliśmy pismo ze Szpitala na Wyspie z prośbą o pieniądze na zakup testów na Covid. Stwierdzenie było dość kategoryczne – że nie będą mogli ich wykonywać, jeśli pomocy nie otrzymają. Kwota 10 tys. zł została przekazana w listopadzie z puli na zarządzanie kryzysowe – informuje Barbara Karpowicz, skarbniczka gminy Żary.

Taką samą okrągłą sumę 10 tys. zł dało też miasto.

Potwierdza to Jolanta Dankiewicz, prezeska Szpitala na Wyspie.

– Było tak, że do pewnego momentu NFZ nie finansował testów. Te środki, które dostaliśmy, służyły do zakupu testów. Udało nam się za tę kwotę zakupić 550 testów antygenowych, tzw. kasetkowych – mówi J. Dankiewicz.

Muszą leczyć i liczyć

Szpital ma też inne problemy.

– Pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia nie wystarczają na sfinansowanie zakupu środków ochrony. Przykładem może być cena pudełka rękawiczek, które wcześniej kosztowały niespełna 30 zł, a teraz prawie 100 zł. Firmy, które zajmują się zaopatrzeniem, nie przystępują do przetargów, bo na wolnym rynku mogą sprzedać swoje towary po znacznie wyższej cenie. My również kupujemy z konieczności w ten sposób – mówi J. Dankiewicz.

To generuje starty. Szpital szacował, że sięgną one 800 tys. zł.

– Na razie cieszymy, że udało się osiągnąć stratę na poziomie 440 tys. zł – mówi prezeska.

Chorych wiozą dalej

Pytamy o zajęte łóżka dla pacjentów z Covid.

– Sytuacja jest bardzo dynamiczna, bo pacjenci są przyjmowani i o ile jest u nich stwierdzany Covid, to szukamy dla nich miejsca w innych szpitalach. Zazwyczaj współpracujemy z Żaganiem. Ale praktycznie codziennie chorzy trafiają do innych miast, np. do Drezdenka, do Słubic, Gorzowa Wlkp. – mówi prezes Dankiewicz.

Napisz komentarz »