REKLAMA

Kultura, Oświata

Mają się dobrze

Opublikowano 27 listopada 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Żarskie instytucje kultury nie mogą narzekać na finanse. Choć w tym roku nie miały za dużo pracy przez szalejącą epidemię, ich budżety nie ucierpiały.

Żarska kultura przez epidemię nie miewa się najlepiej. Żarski Dom Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna i Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego pracują na pół gwizdka.

360 tysięcy mniej

W ŻDK budżet niby zmniejszył się o 362 tys. zł (z 2 mln 365 tys. 627 zł), z czego 150 tys. zł zostało przesunięte na wyremontowanie elewacji w Lunie.

– Pomimo stanu epidemii, Żarski Dom Kultury nadal prowadzi swoją podstawową działalność edukacyjną i animacyjną. Tak jak w okresie wiosennym, zajęcia sekcyjne odbywają się online – informuje Bożena Wróbel, główny instruktor i kierownik ŻDK. – Obecnie w ŻDK pracuje 31 osób. Budżet na wynagrodzenia w 2020 roku wynosi 1 mln  281 tys. 505 zł, w tym nagrody jubileuszowe i odprawy emerytalne – dodaje B. Wróbel.

ŻDK zorganizował też kilka imprez. Odbyły się m.in. 6 Festiwal Filmu i Teatru KOZZI 202 czy Wojewódzki Konkurs Plastyki „Salon Jesienny.

W bibliotece  i muzeum bez zmian

Wysokość dotacji dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach wyniosła 1 mln 425 tys. zł, do tego 50 tys. zł dotacji celowej.

– Biblioteka, pomimo chwilowego zamknięcia dla odwiedzających, spowodowanego epidemią, zrealizowała w 90 % zaplanowane na rok 2020 przedsięwzięcia. Większość z nich udało się zrealizować w okresie, kiedy MBP w Żarach działała bez ograniczeń – mówi Beata Kłębukowska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Żarach. – W bibliotece zatrudnionych jest 18 osób. Wysokość dotacji podmiotowej na wynagrodzenia osobowe brutto wynosi  911 tys. 510 zł – dodaje.

Podobnie ma się sprawa w Muzeum Pogranicza Śląsko-Łużyckiego, które również nie będzie przeżywało problemów finansowych, choć budżet będzie ciut mniejszy. A to dlatego, że do kasy nie wpłyną pieniądze ze sprzedaży pamiątek.

– Wstęp do muzeum jest bezpłatny – informuje Małgorzata Cegielska, dyrektor Muzeum Pogranicza Śląsko-Łuzyckiego w Żarach. – Dlatego nie spodziewamy się trudności finansowych. Obecnie plan jest na poziomie 609 tys. 475 zł. Muzeum zatrudnia 8 osób i budżet na wynagrodzenie wynosi 339 tys. 690 zł plus 69 tys. 220 zł na ZUS i fundusz pracowniczy – dodaje. 

Napisz komentarz »