REKLAMA

Samorząd

A miało być ładnie

Opublikowano 27 listopada 2020, autor: Michalina Kozarowicz

I wyszło jak zwykle. Porozwalane doniczki z chryzantemami walają się na żarskich rondach. Urzędnicy chcieli upiększyć Żary kwiatami odkupionymi od ogrodników, którzy stracili część dochodów przez zamknięcie cmentarzy we Wszystkich Świętych.

Na żarskich rondach i w parkach pojawiły się dziesiątki chryzantem, trafiły na ulicę od przedsiębiorców, którzy nie mogli ich sprzedać. Miasto miało pomóc tym, którzy stracili pieniądze przez decyzję rządu o zamknięciu cmentarzy. Premier decyzję ogłosił nagle, w piątek (30.10), kiedy ogrodnicy mieli już popakowane kwiaty na busach. Dla ogrodników i handlarzy kwiatami oznaczało to jedno, po prostu ogromne straty.

Odkupowali

Urząd Miasta w Żarach zadeklarował, że przeznaczy 10 tys. zł na zakup kwiatów od przedsiębiorców. Miasto zrezygnowało też z opłaty targowej, którą handlarze mieli uiścić za 44 stanowiska handlowe wyznaczone przy cmentarzu. Koszt takiego miejsca to w zależności od bliskości bramy od 500 zł do nawet 1 tys. zł. Finalnie miasto wydało jednak o 4 tys. zł mniej, niż początkowo deklarowało.

 – Zakupem kwiatów od przedsiębiorców zajmował się na nasze zlecenie Miejski Ośrodek Sport, Rekreacji i Wypoczynku. – mówi Edyta Nawrot z Urzędu Miasta w Żarach. – Pracownicy MOSRiW-u kontaktowali się z przedsiębiorcami handlującymi przy cmentarzu i uzgadniali temat zakupu kwiatów, w tym ilości. Chryzantemy zostały kupione za kwotę 6 tys. zł. Ponadto Urząd Miasta w Żarach w ramach programu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odebrał 4  tysiące 700 sztuk chryzantem od lokalnych przedsiębiorców – informuje urzędniczka.

Miasto mogło sobie odpuścić. Odkupieniem kwiatów od przedsiębiorców zajęła się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Agencja płaciła ogrodnikom 20 zł od doniczki i 3 zł za kwiaty cięte. Kwiatów było tak dużo, że trafiły za darmo do miast i miasteczek. Dzięki temu oprócz 500 doniczek, które miasto odkupiło od gospodarstwa państwa Rosół z Kunic po 10 zł za doniczkę, do Żar trafiło jeszcze prawie 5 tysięcy doniczek od ARiMR.

 

 

Napisz komentarz »