REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Covid w DPS

Opublikowano 27 listopada 2020, autor: bj

Zaczęło się w ubiegłym tygodniu od niespełna 70-letniego pensjonariusza Domu Pomocy Społecznej w Lubsku. Był zakażony covidem, dwa dni później koronawirus został stwierdzony u 71 pensjonariuszy. Dwoje z nich już zmarło. Dodatnie testy wyszły też u kilkudziesięciu pracowników.

– Najpierw naszego pensjonariusza rozbolał brzuch. Karetką został zabrany do szpitala. Został mu wykonany test. Wyszedł dodatni. Natychmiast zostały odizolowane osoby, które miały z nimi najbliższy kontakt – mówi Wioletta Kuźmińska, dyrektorka DPS.

W ślad za tym od 116 pensjonariuszy zostały pobrane (18.11.) wymazy do testów. -To było bardzo  trudne. Nasi pensjonariusze cierpią nierzadko na choroby typu demencja czy Alzheimer. Często nie rozumieją, co się dzieje, skąd te kombinezony, wszystkie procedury.  – tłumaczy W. Kuźmińska.

Pierwsze wyniki pojawiły się w czwartek, 19.11. Po informacji o p30 „plusach” zapadła decyzja o przetestowaniu personelu.

W piątek, 20.11. okazało się, że spośród ponad 100 pensjonariuszy, 71 jest zakażonych. Dodatnie testy na koronawirusa ma też 30 pracowników.

 – Bardzo się tego baliśmy i niestety również nas to dosięgnęło. Na szczęście pracownicy już wcześniej byli podzieleni na grupy. Jedna pracowała cały czas przez 2 tygodnie, a druga odpoczywała – tłumaczy W. Kuźmińska.

Dwa zgony

-Wysłaliśmy do wojewody prośbę o wsparcie logistyczne żołnierzami WOT. Chodzi o strefę czystą, sprawy gospodarcze, transport. Ludzie, który mogą pracować na szczęście nie przynieśli zwolnienia lekarskiego. To byłoby najgorsze, bo mógłby być problem z obstawieniem. Choć my już zwróciliśmy się do Urzędu Pracy o potencjalne osoby bezrobotne, zapraszamy też wolontariuszy-mówi Józef Radzion, starosta. 

Część pracowników zakażonych Covidem pracuje bądź pracowało, dokąd im pozwalał na to ich stan zdrowia.

– Sama pani dyrektor jest zarażona. Najpierw pracowała 4 dni. Spała na miejscu, ale teraz się źle poczuła i musiała zostać w domu – komentuje starosta.

W głównej siedzibie lubskiego DPS pensjonariuszami w tej chwili opiekuje się zdrowy personel.  

– W filii są 4 przypadki dodatnich pensjonariuszy i 4 dodatnie osoby z personelu. Oni nie wychodzą, tam śpią, bo łagodnie przechodzą przez chorobę-wyjaśnia J. Radzion.

W tej chwili w obu budynkach DPS przebywa 69 pensjonariuszy. Bo już wiadomo, że dla dwojga z nich wirus okazał się śmiertelny. W poniedziałek, 23.11. zmarł 73-letni mężczyzna, a następnego dnia, 24.11. 71-letnia kobieta.

Napisz komentarz »