REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Śmiertelność jest porażająca

Opublikowano 27 listopada 2020, autor: jb

– Nie jest ani trochę lepiej. Wszystkie łóżka są zajęte, respiratory też. Oficjalnie spadająca liczba zakażeń nie przekłada się na mniejszą liczbę pacjentów na oddziałach covidowych – mówi Ryszard Smyk, zastępca komendanta 105. Szpitala Wojskowego.

W żagańskiej filii 105. Szpitala Wojskowego jest 76 łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Miejsca wydzielono na oddziałach pulmonologicznym i chirurgicznym.

– Jak nam się zwalnia jedno łóżko na oddziale covidowym, to na miejsce czeka nawet dwóch pacjentów – przyznaje R. Smyk.

Dla pacjentów z naszego regionu trzeba także szukać miejsc w innych szpitalach.

– Jeśli pacjent trafia na SOR i ma dodatni wynik na obecność koronawirusa, codziennie ustalamy miejsca, gdzie może trafić. Nie da się przewiedzieć, gdzie pacjenci będą mogli być kierowani jutro. Na razie jeździmy z nimi po różnych szpitalach na terenie całego województwa. Od Gorzowa Wielkopolskiego, Drezdenka, po Słubice czy Sulechów – tłumaczy.

Pomaga chirurg

W żagańskim szpitalu covidowym na dyżurze jest zawsze lekarz, wspomagany przez anestezjologa. Na oddziałach dyżurują też przynajmniej dwie pielęgniarki. Do pracy na oddziale covidowym skierowano chirurgów z nieczynnego teraz oddziału.

– Nie mamy tylu pulmonologów i internistów, żeby wystarczyło ich do pracy na takim oddziale. Chirurdzy są też doświadczonymi lekarzami, cały czas konsultują się z ordynatorem pulmonologii i pracują u nas – tłumaczy R. Smyk.

W listopadzie w Żaganiu zmarło 26 osób spoza miasta, które przywieziono do szpitala. Do ogólnej liczby zgonów trzeba by jeszcze doliczyć mieszkańców samego Żagania.

 -Nie liczymy na bieżąco zgonów, bo nie jest to łatwe. Zgonów jest dużo. Personel jest już psychicznie wykończony tą sytuacją. Przeżywają bardzo anestezjolodzy, bo często mimo wielu ogromnych wysiłków, ludzie umierają. Umierają tu nasi znajomi, pracownicy, to jest dla nas wszystkich trauma. Śmiertelność w tej chorobie jest porażająca – przyznaje R. Smyk. – Na szczęście ludzie też zdrowieją, wiem to po sobie – dodaje.

Pytaj o wizytę

Żagański szpital na oddziały przyjmuje wyłącznie pacjentów z koronawirusem. Czynne jest jednak laboratorium diagnostyczne i poradnie specjalistyczne. Czasowo zamknięta pozostaje jedynie poradnia chirurgii ortopedycznej oraz pracownia endoskopowa. Po potwierdzeniu koronawirusa u diabetologa, wstrzymywane były wizyty w poradniach do tego specjalisty.

– Nasza poradnia diabetologiczna zarówno w Żarach, jak i Żaganiu pracuje już normalnie. Pacjenci, którzy mają umówione terminy, mogą zgłaszać się na wizyty. W razie jakiś wątpliwości mogą kontaktować się bezpośrednio z poradniami – mówi Justyna Wróbel – Gądek, rzeczniczka szpitala.

Przed planowanym terminem wizyty w którejkolwiek przychodni, trzeba wcześniej zadzwonić do szpitala i potwierdzić, czy odbędzie się stacjonarnie w budynku szpitala, czy trzeba skorzystać z teleporady. Osoby, które wchodzą na teren szpitala, przechodzą wstępną kwalifikację medyczną. Mierzona jest im temperatura.

W ciągu ostatniego tygodnia laboratorium szpitala w Żaganiu przebadało 843 próbki na obecność koronawirusa. Od początku pandemii w szpitalu pobrano już 7.994 wymazów.

komentarz »
  1. bet 6 grudnia 2020 12:19 - Odpowiedź

    Niech woj. lubuskie,-wszystkie gminy zgłosza udział w szczepieniu p. covid 19, bo u nas róznie bywa, promować szczepienie, precz z antyszczepionkowcami.

Napisz komentarz »