REKLAMA

Zdrowie

Trudna zrzutka na tomograf

Opublikowano 27 listopada 2020, autor: Piotr Piotrowski

O ponad 1 mln zł wsparcia zwrócił się starosta do burmistrzów i wójtów z powiatu żagańskiego. Chodzi o pilny zakup tomografu dla szpitala. Szprotawa odmówiła, część gmin da mniej, niż potrzeba.

Przypomnijmy, zakup tomografu ostatecznie kosztować będzie ok. 1,8 mln zł. Do tego dochodzą koszty adaptacji pomieszczenia w dobudówce żagańskiego szpitala, od strony ul. Szpitalnej. To kolejne 400 tys. zł. Razem – ok. 2,2 mln zł.

– Powiat zabezpieczył 500 tys. zł na zakup tomografu i kolejne ok. 400 tys. zł na przystosowanie i remont pomieszczenia w szpitalu na ten cel. 750 tys. zł da Urząd Marszałkowski – wylicza starosta Henryk Janowicz. – Do pełnej puli 1,8 mln zł brakuje jeszcze 550 tys. zł.

Starosta zwrócił się z prośbą o dofinansowanie do wszystkich gmin. Burmistrza Żagania i radnych prosi o 500 tys. zł. Chciałby, aby Szprotawa, Iłowa i gmina wiejska Żagań dały po 100 tys. zł, a mniejsze gminy, Brzeźnica, Wymiarki, Niegosławice i Gozdnica – po 50 tys. zł.

Szprotawa się wyłamała

Burmistrz Andrzej Katarzyniec deklaruje, że przekaże pieniądze na zakup tomografu. Podczas spotkania ze starostą zastrzegł jednak, że chciałby, aby zakup urządzenia na potrzeby całego powiatu wsparły finansowo wszystkie samorządy, gdyż sprzęt ten będzie służył mieszkańcom całego regionu, nie tylko Żagania. Za udzieleniem wsparcia są też żagańscy radni.  Póki co, temat będzie analizowany przez nich na najbliższych komisjach i sesji, 11 grudnia.

– Czekamy na stanowisko innych gmin. Chcemy wiedzieć, jakie kwoty zadeklarują – mówi Adam Matwijów, przewodniczący Rady Miasta.

Wiadomo już, że część gmin udzieli mniejszego wsparcia, a Szprotawa – wcale.

– Nie dołożymy się, bo mamy swój szpital i ponad 60-milionowe zadłużenie – tłumaczy burmistrz Szprotawy, Mirosław Gąsik. – W szprotawskim szpitalu przecieka dach, który wymaga wymiany, 150 tys. zł przeznaczamy na modernizację pracowni endoskopowej. Ale potrzeb jest znacznie więcej.

Dużo mniejsze wsparcie deklaruje gmina Iłowa.

– Powiat chce od nas 100 tys. zł, ale radni po przeanalizowaniu budżetu i możliwości finansowych uznali, że sprawiedliwie i po bożemu będzie przekazanie kwoty w przeliczeniu na jednego mieszkańca – mówi Artur Mutwil,wiceprzewodniczący Rady Miasta w Iłowej.

Starosta chciałby 100 tys. zł również od gminy wiejskiej Żagań. Pismo wysłał do Rady Gminy.

– Jesteśmy za wsparciem, teraz ruch jest po stronie wójta gminy, który musi znaleźć na ten cel środki w budżecie. Wniosek starosty trafi na najbliższe komisje i sesję – mówi radna Elżbieta Kłoniecka.

Co ciekawe, pisma od starosty nie dostał wójt gminy, Leszek Ochrymczuk.

–  To przykre, że nawet w tak szczytnym zamiarze, jak zakup tomografu, górę biorą jakieś polityczne gierki – kwituje. – Czy tak powinniśmy się traktować jako samorządowcy? Dla mnie to piaskownica. Pismo dostaje Rada Gminy, a pomija się wójta! Jestem jak najbardziej za wsparciem, ale pod warunkiem, że wszystkie gminy powiatu żagańskiego dołożą się do inwestycji, w kwocie proporcjonalnej do liczby mieszkańców.

Nie mają już kasy

Nie wiadomo, czy po 50 tys. zł wysupłają gminy Brzeźnica, Niegosławice, Wymiarki, Gozdnica i Małomice.

– Nie jest prosto znaleźć 50 tys. zł w przyszłorocznym budżecie, który został już przygotowany. Musimy pozbierać te okruchy, które zostały i zmontować jakąś kwotę. Na pewno udzielimy wsparcia, jeśli nie tyle, ile chce starosta, to chociaż z 30 tys. zł – mówi burmistrz Małomic, Małgorzata Sendecka.

Wójt gminy Brzeźnica, Jerzy Adamowicz podkreśla, że wniosek do niego trafił za późno.

– Mamy już gotowy projekt budżetu na przyszły rok, a z tegorocznego żadnych oszczędności nie mamy. Być może znajdziemy jakieś pieniądze na tomograf, ale to już w nowym roku – zastrzega Adamowicz.

Radni z gminy Niegosławice nad wnioskiem starosty pochylą się w najbliższy poniedziałek, 30 listopada.

– To pismo powiat przesłał nam dość późno, w czasie, gdy większość samorządów stworzyła już swoje budżety na przyszły rok. Inicjatywa jest godna wsparcia, ale dziś nie wiemy, ile nasza gmina może dać na ten cel – mówi Arkadiusz Szlachetko, przewodniczący Rady Gminy.

Za udzieleniem wsparcia wedle przelicznika na jednego mieszkańca jest burmistrz Gozdnicy.

– Nie wiem, z czego wynika kwota 50 tys. zł. Na pewno racjonalnym byłoby przyjąć wskaźnik w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W przypadku trzytysięcznej Gozdnicy wyszłoby to, po odliczeniu wsparcia Urzędu Marszałkowskiego, ok. 39 tys. zł – mówi burmistrz Krzysztof Jarosz.

W tej sytuacji zakup tomografu może przeciągnąć się w czasie, a przecież to on odgrywa teraz  – w dobie pandemii – największą rolę. Starosta H. Janowicz podkreśla, że jeszcze w grudniu, nie czekając na ostateczną decyzję gmin, uruchomi procedurę zamówienia publicznego na zakup tomografu oraz remontu szpitalnego pomieszczenia na ten cel.

– Zobaczymy, ile ostatecznie dadzą. Być może, po przetargu uda się taniej kupić ten sprzęt i zrobić remont w budynku – mówi. – Chciałbym, aby żagański szpital miał już tomograf na przełomie stycznia i lutego.

Napisz komentarz »