REKLAMA

Samorząd

Komputery pod choinkę

Opublikowano 27 listopada 2020, autor: Norbert Królik

50 nowiutkich komputerów zażyczyli sobie żarscy urzędnicy. Mikołaj musi zdążyć przed pierwszą gwiazdką, inaczej zapłaci karę.

Co tam kryzys, co tam wirus? Jak się było grzecznym, to prezent pod choinkę się należy. I żarscy urzędnicy widocznie grzeczni byli, bo prezent dostaną, a zapłacimy za niego my. Będzie to 50 nowiutkich komputerów, które mają kosztować do 130 tys. zł. Jeżeli cena byłaby wyższa, urzędnicy musieliby ogłaszać przetarg, a tak mogą zastosować uproszczone sposoby składania zamówienia.

Kasa na sprzęt, a umiejętności brak

Na sprzęt komputerowy w żarskim Urzędzie Miasta pieniądze wydaje się chętnie. Od 2017 do 2019 roku na ten cel poszło łącznie ponad 520 tys. zł. Dodatkowo na systemy informatyczne w tym okresie przeznaczono 385 tys. zł.

Dużo gorzej jest już jednak z umiejętnościami korzystania z tego sprzętu przez urzędników. Z dokonanej oceny kompetencji cyfrowych pracowników UM w Żarach wynika, że na ogólnej obsłudze komputera znają się średnio. Gdy przychodzi do obsługi arkusza kalkulacyjnego, to jest źle, a gdy mają pracować z programami do robienia prezentacji, jest bardzo źle. Jedyne, z czym dobrze sobie radzą, to odbieranie poczty elektronicznej. Jest więc nadzieja, że gdy w czasie pandemii napiszemy do Urzędu Miasta maila, to pracownik będzie umiał go odebrać. Od czegoś trzeba zaczynać.

Napisz komentarz »