REKLAMA

Zdrowie

Kaplica służy jako kostnica

Opublikowano 27 listopada 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Kaplica na cmentarzu komunalnym w Żarach od soboty, 21.11, jest kostnicą. Umiera tak dużo osób, że prosektorium przy szpitalu nie jest w stanie przechowywać wszystkich zwłok.

Żarska kaplica na cmentarzu komunalnym zamieniła się w kostnicę w sobotę, 21.11. i już złożono w niej 10 ciał, które czekają na pochówek. Nie zmieściły się w prosektorium przy 105. Szpitalu Wojskowym, które ma 12 miejsc.

– Mamy ograniczoną liczbę miejsc do trzymania ciał i musieliśmy podjąć taką decyzję w porozumieniu z miastem i szpitalami – mówi Józef Radzion, starosta żarski, który jest szefem sztabu kryzowego w powiecie. – Kaplica jest miejscem rezerwowym. Uznaliśmy, że to najbardziej godne miejsce, by przechować zmarłych do czasu, aż odbierze je zakład pogrzebowy, który zajmie się pochówkiem. W kaplicy utworzyliśmy miejsca dla tych, którzy nie mogą być zabrani od razu. Mamy do dyspozycji 12 miejsc, do tego 6 w Lubsku w DPS. Koszt przechowania ciała w kaplicy to 250 zł, bez względu na to, czy ciało będzie tam dobę czy trzy. Są to koszty dezynfekcji, utrzymania odpowiedniej temperatury. Jako że koszty pogrzebu są bardzo wysokie, to nie chcielibyśmy, żeby rodzina ponosiła dodatkowe. Dlatego zwróciliśmy się do wszystkich samorządów, żeby podjęły decyzję, czy będą pokrywać te koszty – dodaje starosta.

Przez to, że kaplica została przekształcona w kostnicę, pogrzeby zaczynają się teraz przy bramie głównej.

– To okropnie przykry widok. Bliscy zbierają się przy bramie, tam zaczyna się ceremonia – opowiada pani Janina, która obserwowała jeden z pogrzebów na żarskim cmentarzu w środę (25.11). Sama przyszła odwiedzić grób męża.

Umiera nas bardzo dużo

Liczby nie kłamią. Tak wielu zgonów nie było od wielu lat. W Żarach od początku listopada do środy (25.11) wystawiono 136 aktów zgonu. W październiku było ich łącznie 102. Dla porównania wiosną, kiedy zaczynała się epidemia, w marcu wystawiono 82 akty zgonu.

– Nie pamiętam sytuacji, kiedy wystawialibyśmy tak dużo aktów zgonu – mówi Grażyna Jasińska, kierownik USC w Żarach. – Zdarzają się dni, kiedy mamy do wystawienia nawet 20 aktów. To, co się dzieje, jest bardzo przykre. Przez wiele lat mojej pracy, nie przypominam sobie podobnej sytuacji – mówi kierowniczka USC.

W Żaganiu sytuacja wygląda równie źle. Od początku listopada wystawiono 86 aktów zgonu, w tym 60 z nich to mieszkańcy Żagania. W ubiegłym roku, w ciągu całego miesiąca były to średnio 32 zgony.

– Przez ostatnie tygodnie widać, że tych zgonów jest dużo więcej – mówi Barbara Dżaman, właścicielka zakładu pogrzebowego „Olimp” z Żagania. – Pogrzeby odbywają się w miarę na bieżąco, ale na kremację trzeba czekać przynajmniej tydzień. Przed kryzysem ratuje nas to, że jesteśmy małym miastem i liczba zgonów jakoś się rozkłada. Choć nie ukrywam, że pierwsze pogrzeby zdarza się nam już robić o 7:30. I trwają, dopóki nie zrobi się ciemno. Sobota będzie tak zapchana, że nie pamiętam takiej sytuacji na cmentarzu. Pogrzeby będą się odbywały dosłownie jeden za drugim. Najgorsze jest to, że widać, że umiera więcej młodych ludzi. Nie odbieramy ze szpitali tylko seniorów. Ludzie w średnim wieku to całkiem spora grupa. Jako zakłady pogrzebowe jesteśmy przyzwyczajeni do bardzo dużej higieny. Bo to nie jest tak, że my dopiero teraz musimy dezynfekować samochody po przewiezieniu ciała. Tak było zawsze. Zmieniło się tylko to, że odbieramy zmarłych w podwójnych workach, a nasi pracownicy też muszą być specjalnie ubrani i zabezpieczeni. Bardzo tego przestrzegamy. Przykre jest to, że ciała osób zmarłych na koronawirusa chowane są nagie, nieważne, czy to pochówek tradycyjny, czy kremacja. Wiele bliskich osób ma z tym problem, że nie mogą pożegnać zmarłego w tradycyjny sposób – opowiada B. Dżaman z Olimpu.

Od początku listopada do 25.11 w Żarach zmarło 136 osób. W zeszłym roku zgonów było o połowę mniej przez cały miesiąc.

Od początku listopada w Żaganiu zmarło 86 osób, 60 z nich to mieszkańcy Żagania

Zgony osób zakażonych Covid-19 w lubuskim:

20.11. – 14
21.11. – 16
22.11. – 6
23.11. – 6
24.11. – 3
25.11. – 3
26.11. – 7

Napisz komentarz »