REKLAMA

Zdrowie

Koronawirus zatkał sanepid

Opublikowano 27 listopada 2020, autor: jb

Po problemach z brakami kadrowymi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Żaganiu pomału wraca do normalnej pracy. Ponownie można zgłaszać w niej próbki do badań sanitarno – epidemiologicznych.

Przyjmowanie próbek zawieszono 29 października po tym, gdy z 28 zatrudnionych osób  żagańskiej PSS-E w pracy było tylko 10. Kilkoro pracowników miało robione testy na obecność koronawirusa, pozostali byli na zwolnieniach lekarskich. Potem pracowników było jeszcze mniej, bo zaledwie 7.

Wtedy powiatowy inspektor sanitarny Jacek Stępień poprosił o skierowanie do pomocy przy odbieraniu telefonów i prowadzeniu wywiadów epidemiologicznych z osobami zakażonymi żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

– Zgłaszałem zapotrzebowanie o pomoc żołnierzy WOT-u, na razie jej nie otrzymałem. Za pośrednictwem wojewody, który wystąpił do starosty z prośbą o pomoc dla nas, mam oddelegowanych trzech pracowników do starostwa. Jedna z nich też się rozchorowała, ale dwie osoby nam pomagają. Są nieocenionym wsparciem. Pomagała nam też Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna. Jej pracownicy także przeprowadzali wywiady z mieszkańcami naszego terenu. Dzięki temu udało nam się w ogóle funkcjonować – mówi J. Stępień.

W tym tygodniu na zwolnieniach lekarskich było 6 pracowników PSS-E w Żaganiu.

– Pomału wychodzimy już na prostą. Zawnioskowałem o przedłużenie pomocy pracowników starostwa do połowy grudnia. Kiedy było w kraju po 30 tysięcy zachorowań, do naszej stacji w ciągu jednego dnia trafiało nawet 200 pozytywnych wyników. Kolokwialnie mówiąc, byliśmy zatkani. Był kilkudniowy poślizg w prowadzeniu wywiadów, ale już jest dużo lepiej – mówi inspektor. I tłumaczy: – Standardowo na jednego pracownika przypada 5-10 przypadków dziennie, które jest w stanie opracować. Najgorzej jest w szkołach i przedszkolach. Bo tam nawet jeżeli jest chora jedna osoba, to jest przynajmniej kilkadziesiąt osób do telefonicznego poinformowania.

Do pracy powróciła już większość pracowników.

– Głównym naszym działaniem nadal jest praca związana z Covidem, ale przywróciliśmy już pobory próbek do badań. Wstrzymujemy się jeszcze na razie z prowadzeniem kontroli. Wracają tylko te niezbędne w zakresie wody do spożycia i bezpieczeństwa żywności – mówi J. Stępień.

Chwilowy czy stały spadek?

W tym tygodniu zmalała pozytywnych wyników testów na koronawirusa.

– Widzimy, że jest ich mniej. Zazwyczaj docierało ich do nas po 70-80 dziennie. W tym tygodniu jest to w granicach 40-50 dziennie. Zobaczymy, czy ten trend będzie się utrzymywał. Mamy informacje o tym, że liczba osób zgłaszających się na testy prawie cały czas jest mniej więcej na tym samym poziomie. Nie cieszę się, bo nie wiem, czy to stały spadek, czy tylko chwilowe polepszenie – mówi inspektor.

Napisz komentarz »