REKLAMA

Samorząd

Za śmieci jak za zboże

Opublikowano 27 listopada 2020, autor: jb

31 zł od osoby w rodzinie miesięcznie. Tyle za odbiór śmieci zapłacą mieszkańcy gminy Iłowa.

Oznacza to, że czteroosobowa rodzina zapłaci za odbiór śmieci 124 zł w każdym miesiącu. Opłaty obowiązywać będą od stycznia. Teraz mieszkańcy płacą 25 zł za osobę w rodzinie.

Nowe stawki radni zatwierdzili w środę, 25 listopada. Trzeba było je ustalić po tym, jak gmina rozstrzygnęła przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów. Za samo przyjęcie śmieci Zakład Zagospodarowania Odpadów w Marszowie skasuje 1 mln 74 tys. zł za rok. Za to, że Zakłady Usługowe „Zachód” odbiorą je od mieszkańców, zawiozą do Marszowa i prowadzić będą Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnej, trzeba będzie zapłacić 793 tys 518 zł.

– Do wyliczenia dokładnej stawki śmieciowej dla jednego mieszkańca, zgodnie z ustawą, należy również dodać koszt obsługi systemu, czyli tzw. koszty administracyjne. W przypadku naszej gminy to dokładnie ?142 tys. 806?,86 zł. Ta kwota uwzględnia m.in. wynagrodzenia osobowe, wynoszące około 100 tys. zł, pochodne od wynagrodzeń, obsługę systemu księgowo-informatycznego i inne – wymienia burmistrz Paweł Lichtański.

Po zliczeniu wszystkich kwot i przeliczeniu ich na liczbę mieszkańców, ustalono opłatę na poziomie 31 zł. Jeżeli ktoś nie będzie segregował śmieci, gmina będzie mogła nałożyć na niego karę w wysokości 62 zł za osobę miesięcznie.

Radni przyjęli nowe stawki bez dyskusji, jednomyślnie.

Napisz komentarz »