REKLAMA

Kultura, Oświata

Mural za 60 tysięcy

Opublikowano 27 listopada 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Mural pod wiaduktem na ulicy Witosa i na murze przy ulicy Kujawskiej w Żarach jest już prawie gotowy. Kosztował 60 tys. zł.

Prace przy muralu od strony ulicy Kujawskiej rozpoczęły się pod koniec października. Autorem malunków ponownie był grafik Jakub Bitka z Zielonej Góry, który stworzył grafiki pod wiaduktem na ulicy Witosa.

– Inspiracją dla tej części był jeleń, nawiązuję także do historii kolei – wyjaśnia Jakub Bitka, artysta grafik. – Praca przy takiej strukturze była bardzo ciężka. Większość prac trzeba było wykonać natryskowo – opowiada.

Inspiracja historią

– Prace nad projektem trwały kilka tygodni – wyjaśnia J. Bitka. – Dużo czytałem o historii Żar. Przyjechałem też tutaj, zanim zacząłem projektować mural. Bardzo spodobała mi się rzeźba w Rynku, przedstawiająca Telemanna. Poświęciłem mu sporo uwagi. Jest też oczywiście porcelana. Wiadukt jest podzielony na segmenty. To wymogło na mnie stworzenie czegoś w rodzaju kolażu. Stąd też tło jest w formie geometrycznych wzorów, przez co pasuje do podłoża. Kolory, które wybrałem, nawiązują do kolorów miasta, które znajdują się w herbie – wyjaśnia.

Droga sztuka

Dzieło namalowane na części wiaduktu od strony ul. Kujawskiej pochłonęło łącznie 50 litrów farby. Koszt powstania, razem z pokryciem izolacyjną warstwą silikonu, to 25 tys. zł. Mural, który powstał wcześniej pod wiaduktem na ulicy Witosa, kosztował 35 tys. zł. Pomysłodawcą i inspiratorem takiego upiększenia wiaduktu był Dawid Polok, radny miejski.

– Planowaliśmy, że mural wykonamy do końca dopiero wiosną – mówi Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar. – Ale doszliśmy do wniosku, że skoro jest pogoda, fajnie byłoby skończyć mural jeszcze w tym roku, żeby zbiegło się to z finałem prac na ulicy Kujawskiej ponieważ ten mur szpecił – stwierdza wiceburmistrz.

Napisz komentarz »