REKLAMA

Samorząd

Hospicjum na sprzedaż

Opublikowano 20 listopada 2020, autor: Norbert Królik

Burmistrz Żar chce sprzedać hospicjum przy ul. Pszennej. Budynek wraz z działką wyceniono na prawie 3 mln 200 tys. netto.

Wszystko wskazuje na to, że żarskie hospicjum zmieni właściciela. Do tej pory budynek wraz z działką należał do Urzędu Miasta.

– Zgłosiło się do nas Koło Żarskie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta i wyraziło chęć odkupienia hospicjum – mówi Marek Iwlew, naczelnik wydziału nieruchomości w żarskim Urzędzie Miasta.

– Faktycznie wyraziliśmy chęć zakupu, ale jesteśmy w stanie zapłacić nieco ponad milion złotych, a nie ponad 3 mln zł – mówi Stefan Łyskawa, prezes żarskiego koła Towarzystwa.

Robią zbiórki, żeby odłożyć kasę

Organizacja pozarządowa, która chce odkupić na własność budynek hospicjum i działkę, obecnie zarządza tym hospicjum i jak się okazuje dobrze na tym zarabia.

W ciągu 3 lat odłożono milion złotych, który ma być przeznaczony na wykupienie budynku hospicjum.

– To wynik dobrego zarządzania. Chcemy kupić budynek hospicjum i teren pod nim, żeby móc je rozbudować – mówi Marcin Grubizna, radny miejski i od czerwca tego roku skarbnik Towarzystwa.

Zbierają kasę

Skąd Towarzystwo bierze pieniądze?

Jak wynika ze sprawozdania złożonego za 2019 rok przychody Towarzystwa wyniosły blisko 2 mln 200 tys. zł. W tej kwocie znalazły się między innymi dotacje z samorządów – ponad 115 tys. zł. Z 1 proc. do kasy Towarzystwa wpłynęło ponad 91 tys. zł., a z darowizn, kwest i zbiórek prawie 247 tys. zł. Na działalność Hospicjum  Towarzystwo dostaje z Narodowego Funduszu Zdrowia ponad 1 mln 561 tys. zł. Natomiast ze składek członkowskich do kasy Towarzystwa wpłynęło 550 zł.

Wydatki Towarzystwa to 1 mln 775 tys. zł. Z czego 1 mln 140 tys zł to wynagrodzenia w Hospicjum i Domu Samotnej Matki. Stefan Łyskawa, który jest i prezesem Towarzystwa i dyrektorem hospicjum, zarabia miesięcznie 8 tys. zł.

Odkładają

Zysk Towarzystwa w 2019 roku wyniósł 420 tys. zł. Podobne pieniądze zaoszczędziło Towarzystwo w 2018 roku – 428 tys. zł, a w 2017 roku – 217 tys. zł. Łącznie daje to ponad milion zł.

Jak się okazuje, Towarzystwo nie musi się martwić wysoką wyceną budynku i działki przez Urząd Miasta.

– Towarzystwu będzie przysługiwała bonifikata w wysokości 60 proc. – informuje M. Iwlew.

Tym samym majątek wart ponad 3 mln zł Towarzystwo będzie mogło przejąć za niewiele ponad 1 mln zł. Przypomnijmy – budowa hospicjum  kosztowała 3 mln zł, wyposażenie 500 tys. zł. Prawie 2 mln zł z tego to były ofiary i darowizny mieszkańców i firm. Milion złotych dołożyło miasto Żary, a pół miliona złotych – Starostwo Powiatowe. Z Żagania popłynęło 100 tys. zł. Trzebiel zasilił hospicjum 3 tys. zł, Lipinki Łużyckie – 7 tys. zł.

Teraz na sprzedaży zarobi tylko Urząd Miasta w Żarach.

Napisz komentarz »