REKLAMA

Aktualności, Samorząd

Co jest ważniejsze? Gryżyce czy tomograf?

Opublikowano 20 listopada 2020, autor: Piotr Piotrowski

Burmistrz Żagania pochwalił się, że znalazł pieniądze na organizację kąpieliska na Gryżycach. Nie ma za to kasy na zakup tomografu.

Nie zgadzają się na to radni z opozycji, chcą pilnego zwołania sesji i udzielenia wsparcia. Pilnie prosi też o to żagański starosta Henryk Janowicz.

Tomograf kontenerowy dla żagańskiego szpitala kosztować będzie 2,7 mln zł. Dzięki niemu, będzie można szybko zdiagnozować zmiany w płucach, jakie wywołują różne choroby, w tym Covid-19. Do tej pory osoby chore musiały być transportowane do Żar. Powiat na zakup sprzętu deklaruje 500 tys. zł, kolejne 750 tys. zł dołoży Urząd Marszałkowski. Brakuje jeszcze 550 tys. zł.

Da, jak dadzą inni

Burmistrz Żagania Andrzej Katarzyniec zadeklarował pomoc, ale… oczekuje podobnej od innych gmin powiatu żagańskiego.

– Starosta Henryk Janowicz zwrócił się do miasta z prośbą o współfinansowanie zakupu sprzętu, wnosząc o przekazanie 500 tys. zł na ten cel, co stanowi prawie połowę potrzebnych środków, licząc jedynie wsparcie Urzędu Marszałkowskiego – informuje Agnieszka Zychla, rzecznik Urzędu Miasta. – Burmistrz zaproponował jednak, aby zakup urządzenia na potrzeby całego powiatu wsparły finansowo wszystkie samorządy, gdyż sprzęt ten będzie służył mieszkańcom całego regionu, nie tylko mieszkańcom Żagania.

Co jest ważniejsze?

Czas goni, ale nie urzędników. Radni nie mogą podjąć decyzji w najbliższym czasie, bo listopadowa sesja została odwołana z powodu zakażenia koronawirusem jednego z pracowników Urzędu Miasta. Kolejną zaplanowano dopiero na 11 grudnia.  Radni z opozycji nie kryją oburzenia z powodu opieszałości w decyzji burmistrza.

– Musimy znaleźć środki na zakup tomografu, nawet kosztem remontu jakiejś ulicy. To bardzo ważne urządzenie przy diagnozie i leczeniu – kwituje radny Grzegorz Kuźniar. – Po rozmowie ze starostą dowiedziałem się, że burmistrz sceptycznie jest nastawiony do  współfinansowania zakupu tomografu, ze względu na brak pieniędzy. Ale jakoś kilkadziesiąt tysięcy złotych wysupła na organizację letniego wypoczynku na podżagańskch Gryżycach na wydzierżawionej od PZW na 5 lat części terenu. Czy robienie prezentu komuś, kto po 5 latach za darmo wszystko przejmie, jest w takiej sytuacji właściwe?

W podobnym tonie wypowiada się radny Tomasz Kwarciński.

– Moim zdaniem, nie ma co czekać do sesji w grudniu. Sprawa jest pilna. Tomograf jest potrzebny już teraz. Burmistrz ogląda  się na inne gminy, ale niech może zacznie od siebie – podkreśla Kwarciński.

komentarz »
 1. Ola 25 listopada 2020 17:25 - Odpowiedź

  Tomograf jak i Gryzyce to zabiegi referendalne.
  Potrzebne są do szpitali respiratory
  A miastu ludziom praca
  Niech uporządkuje basen katar
  A za gryzyce niech sie weźmie cały powiat i stworzy sympatyczny akwen

Napisz komentarz »