REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Weteran przegrał z wirusem

Opublikowano 20 listopada 2020, autor: Piotr Piotrowski

Leszek Maćkowiak, major w stanie spoczynku, społecznik i pełnomocnik burmistrza Żagania ds. kombatantów, przegrał walkę z koronawirusem.

Maćkowiak miał 65 lat. Zmarł w żagańskim szpitalu, w niedzielę, 15 listopada. Trafił do niego, gdy zaczął mieć gorączkę, duszności i problemy z oddychaniem.

– Po odejściu z wojska w stopniu majora dalej angażował się w jego sprawy. Poświęcił się sprawom żagańskich kombatantów i inwalidów wojennych. Odszedł od nas wielki społecznik, wieloletni pełnomocnik burmistrza ds. kombatantów, który oddał serce wszystkim żagańskim weteranom – mówi Jan Mazur, współpracownik Maćkowiaka, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w żagańskim magistracie. – Był również prezesem Związku Inwalidów Wojennych RP, dbał o wszystkich poszkodowanych w czasie wojny żołnierzy. Organizował dla nich paczki, wszelką potrzebną pomoc. Doglądał ich w domach. To wszystko robił społecznie.

– 11 listopada w kościele p.w. WNMP miała zostać odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona inwalidom wojennym. To była jego kolejna inicjatywa. Z powodu pandemii, uroczystość została przełożona na późniejszy termin, niestety, Leszek jej nie doczekał – dodaje pan Jan. – Pielęgnował tradycje i historię żagańskiej formacji. Kochał historię wojskowości, kolekcjonował medale i odznaczenia wojskowe.

– Drugiego tak zaangażowanego człowieka trudno będzie znaleźć. Zawsze pomocny, wspierał również żagańskich Sybiraków, którym przewodziła przez wiele lat moja mama – mówi Jadwiga Jastrzębska, która przejęła po niej obowiązki szefa żagańskiego koła Związku Sybiraków.

– Nie ma słów, aby opisać, jakim Leszek był wspaniałym człowiekiem. Bardzo dbał o nas, kombatantów, każdą sprawę załatwił. Praca dla naszego środowiska była jego pasją. Kochał wojsko, kochał mundur, podziwiał nas, weteranów – mówi Piotr Gubernator z żagańskiego Oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Pogrzeb L. Maćkowiaka zaplanowano dziś (20. 11) na żagańskim cmentarzu komunalnym.

Napisz komentarz »