REKLAMA

Gospodarka, Kultura, Oświata

Dziura bez dna

Opublikowano 20 listopada 2020, autor: bj

Ponad 200 tys. zł do budżetu powiatowych szkół dorzuciło Starostwo Powiatowe w Żarach.

Zdecydowali o tym radni podczas korespondencyjnej sesji (w piątek, 13.11). To kolejny już zastrzyk do oświatowego budżetu. Teraz chodzi o kwotę 214 tys. zł. Przypomnijmy – w  połowie października z powiatowej kasy dla szkół popłynął prawie milion złotych.

Wówczas pieniądze te w większości zostały przeznaczone na wynagrodzenia w związku z podwyżką dla nauczycieli obiecaną przez rząd. Doszły też wydatki na nauczania indywidualne.

– W mijającym roku do szkół dołożyć musieliśmy 10 mln zł. Na pensje, składki ZUS  i bieżące wydatki, czyli opłaty za media. Subwencja oświatowa od państwa nie pokrywa wydatków – tłumaczy Eliza Siemianowska, skarbnik powiatu.

Tym razem najwięcej popłynie do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Ekonomicznych – 57 tys. 600 zł. Reszta zostanie podzielona pomiędzy Zespół Szkół Budowlanych (51 tys. zł), Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (50 tys. 300 zł), Zespół Szkół Ekonomicznych (42 tys.zł) i Liceum Ogólnokształcące im. B. Prusa (13. tys. 100 zł).

Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na nadgodziny dla nauczycieli biorących zastępstwa za tych, którzy są na zwolnieniach lekarskich. Do tego dochodzą orzeczenia o nauczaniach indywidualnych i odprawy emerytalne dla nauczycieli, którzy wcześniej odejścia nie zaplanowali.

– To są wydatki, które trudno było przewidzieć. Będą kolejne, m.in. 40 tys. zł odprawy pośmiertnej dla niedawno zmarłej nauczycielki Ekonomika – zastrzega E. Siemianowska.

Skarbnik pewna jest za to jednego.

– W przyszłym roku trzeba będzie dołożyć do oświaty nie 10, a 12 mln zł. Dlatego na pewno nie będą możliwe żadne inwestycje. Po prostu brakuje na nie pieniędzy – kończy E. Siemianowska.

Napisz komentarz »