REKLAMA

Kultura, Oświata

Kultura online za tę samą kasę

Opublikowano 20 listopada 2020, autor: Piotr Piotrowski

Nie ma koncertów, zajęć dla dzieci, wystaw. Mimo „zamknięcia” kultury z powodu koronawirusa, ponad 30 pracowników Żagańskiego Pałacu Kultury zarabia tyle samo, co przed pandemią.

Na działalność w tym roku ŻPK otrzymał od miasta 2 mln 170 tys. zł. Do tego 480 tys. zł dopłaty do kosztów administrowania zespołem pałacowo-parkowym oraz wieżą widokową, 200 tys. zł na remonty obiektów zabytkowych i kolejne 26 tys. 900 zł na ubezpieczenie pałacu. W trakcie roku dotacja została obniżona o ponad 300 tys. zł, bo nie odbyły się dwie najważniejsze imprezy – majówka i Jarmark Św. Michała. Do końca listopada ŻPK, tak jak wszystkie instytucje kultury w kraju, ma zakaz organizowania wydarzeń z udziałem publiczności,  również na otwartej  przestrzeni. Mimo dużo mniejszej ilości zadań, ŻPK nie obniżył wynagrodzeń załodze. A licząc pracowników interwencyjnych, zatrudnia łącznie 32 osoby. Dyrektorka tłumaczy, że nikt z załogi nie siedzi z założonymi rękoma. Sporo wydarzeń kulturalnych pracownicy szykują w wersji online, planowane są remonty w pałacu.

– Przepisy uniemożliwiają bezpośredni kontakt z publicznością. W związku z tym, nasza publiczność przeniosła się w wirtualną przestrzeń, dlatego też dostosowując się do zaistniałych potrzeb, wprowadziliśmy nowy model pracy, czyli online – informuje Anna Mrowińska, dyrektor ŻPK. – Obecnie pracownicy przygotowują materiały filmowe dotyczące projektu „Droga do wolności”, realizowanego przy współpracy z Muzeum Obozów Jenieckich. Zakończone zostały również prace związane z ekspozycją wystawy ESCAPE`20, która jest dostępna online. Trwają również prace nad kontynuacją odtwarzania Holu Turkusowego ? „Myśliwskiego”, w którym powstaje nowa wystawa fotografii i eksponatów myśliwskich wraz z biblioteczką. Listopad to czas nowych pomysłów i projektów, które chcemy realizować w 2021 roku, w związku z powyższym pracujemy nad przygotowaniem wniosków projektowych w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nadal prowadzone są prace organizacyjne związane z realizacją Jarmarku Bożonarodzeniowego. Na naszych mediach  społecznościowych rozpoczęliśmy cykl konkursów świątecznych dla mieszkańców – plastyczny oraz muzyczny konkurs familijny – wylicza dyrektorka.

Odbywają się też zaplanowane remonty – malowanie holi pałacu na parterze i naprawa instalacji wodno-hydraulicznej, a także wymiana podłogi i foteli kinowych w Sali Inter.  Prace zdalną wykonują pracownicy administracyjni (kadry i księgowość) oraz w systemie rotacyjnym – pracownicy działu artystyczno-kulturalnego.

komentarz »
  1. Ewa 27 listopada 2020 08:50 - Odpowiedź

    Po zmianach organizacyjnych 0 kultury
    Tylko przechodzenie się po korytarzach pałacu i parku
    pandemia od roku a tutaj pani mówi ze przechodzą w świat wirtualny brawo za szybkość reakcji
    Czekamy na ten świat …

Napisz komentarz »