REKLAMA

Wasze sprawy

Segregacja po żarsku

Opublikowano 20 listopada 2020, autor: Norbert Królik

Mieszkańcy wspólnoty przy ul. Lotników w Żarach skarżą się na zbyt małą ilość pojemników na odpady segregowane. Boją się, że Urząd Miasta będzie naliczał im kary za niewłaściwą segregację.

Tak się segreguje odpady w Żarach. Mieszkańcy są straszeni karami, które mają być naliczane już od przyszłego roku, a brakuje pojemników na segregowane odpady lub  są po prostu za małe.

– Tutaj mieszka ponad 20 rodzin i pojemniki są już pełne dzień albo dwa po ich opróżnieniu przez Pekom – mówi Józef Borkowski, właściciel mieszkania w budynku przy ul. Lotników.

Gdy pojemniki zostają wypełnione mieszkańcy zmuszeni są składować segregowane odpady w ich pobliżu. To powoduje, że dookoła robi się jeden wielki bałagan.

– To jest masakra, to grozi epidemią. Tutaj jest pełno szczurów, aż strach wyrzucać śmieci – dodaje Mirosława Grad.

Drogie śmieci

Mieszkańcy skarżą się na wysokie opłaty za śmieci ustalane przez miasta, a jednocześnie na niski poziom świadczonych usług. W Żarach od września wszystkich mieszkańców obowiązuje segregacja odpadów. Opłata za ich odbiór to 24 zł od osoby miesięcznie.

– Zdarza się, że odpada zalegają w kubłach po dwa tygodnie. Za rzadko je odbierają, a kubły są za małe – dodaje pani Mirosława.

Budynkami zarządza Twój Dom z ul. Bohaterów Getta.

– Nie mieliśmy sygnałów od mieszkańców wspólnoty, że brakuje im pojemników. Jeżeli ktoś do nas zgłasza prośbę o zwiększenie liczby pojemników, to kontaktujemy się z Pekomem i zazwyczaj udaje się sprawę załatwić. W tym przypadku będzie podobnie. Sprawdzimy ten sygnał i rozwiążemy problem – zapowiada Beata Kuczyńska z Twojego Domu.

Kary od stycznia

Urząd Miasta w Żarach zapowiada kontrole wspólnot w zakresie segregacji odpadów.

– Kontrole planujemy rozpocząć dopiero od przyszłego roku. Bedą je przeprowadzali pracownicy Pekomu odbierający odpady – zapowiada Daniel Babula, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury w żarskim Urzędzie Miasta.

Jeżeli odpady będą źle posegregowane to stawka za ich wywóz będzie o 100 proc. wyższa, czyli wyniesie 48 zł od osoby miesięcznie.

Napisz komentarz »