REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Szpital w Żaganiu pełny

Opublikowano 13 listopada 2020, autor: jb

Tylko w październiku na oddziałach covidowych 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu leżało łącznie 179 pacjentów. 18 z nich zmarło.

105. w Żaganiu na szpitalne oddziały wyłącznie pacjentów z koronawirusem przyjmuje od 6 października. Wcześniej, taki oddział działał w Żaganiu do czerwca.

Tylko w pierwszym miesiącu w żagańskim szpitalu leżało 179 pacjentów z potwierdzonym koronawirusem.

– 108 z nich to byli pacjenci z powiatów żarskiego i żagańskiego, 71 pozostałych to mieszkańcy innych powiatów – mówi Justyna Wróbel-Gądek, rzecznik prasowy szpitala.

W tym czasie w Żaganiu zmarło 18 pacjentów. Szpital w Żaganiu jednocześnie może przyjąć 76 pacjentów. Prawie każdego dnia oddziały są pełne. Jak tylko zwolnią się pojedyncze miejsca, przywożeni są kolejni pacjenci.

Na czas utworzenia oddziałów covidowych, w Żaganiu zawieszono przyjęcia pacjentów na oddział pulmonologiczny oraz chirurgiczny. Odwołano też wcześniej zaplanowane przyjęcia. Oddział ginekologiczno-położniczy i noworodkowy zamknięto już w marcu.

W szpitalu czynne są poradnie specjalistyczne, choć nie wszystkie. Ich dostępność zależy też do tego, czy szpital ma zdrową kadrę, która może przyjmować pacjentów. Cały czas zamknięta jest poradnia chirurgii urazowo-ortopedycznej, a jej pacjenci odsyłani są do takiej samej poradni w Żarach. Ciągle nieczynna jest także pracownia endoskopii, jej pacjenci też mogą pytać o wolne miejsca w Żarach.

 

Pytaj, czy otwarte

W tym tygodniu nieczynna była także poradnia alergologiczna.

– Poradnia alergologiczna w filii szpitala w Żaganiu była zamknięta z przyczyn kadrowych. Już od nowego tygodnia będzie pracowała normalnie – zapewnia J. Wróbel-Gądek.

Trzeba też pamiętać, że przed wyznaczonym terminem wizyty w poradni, należy zadzwonić do szpitala i zapytać, czy będzie to wizyta stacjonarna w budynku szpitala, czy można skorzystać z teleporady. Na teren szpitala wpuszczane są osoby po wstępnej diagnostyce, np. po zmierzeniu temperatury.

Od początku pandemii szpital w Żaganiu pobrał próbki na obecność koronawirusa 6.383 razy. W ciągu tygodnia pobrano ich blisko 450.

 Przez tydzień zmienia się także liczba osób przebywających w żagańskim izolatorium. W czwartek, 12.11., było ich 5, o 14 mniej w porównaniu do poprzedniego tygodnia.

 

 Zbierają na tomograf

 Po spotkaniu z komendantem szpitala płk. Arturem Lipczyńskim w ubiegłym tygodniu, żagańskie starostwo chce zakupić tomograf do szpitala w Żaganiu. Tomograf pomaga diagnozować pacjenta pod kątem tego, jakie szkody w organizmie wywołuje choroba i w którą stronę się rozwija. Żagańska filia szpitala takiego sprzętu w ogóle nie ma. Pacjenci na diagnostykę przewożeni byli do Żar, ale tylko ci, którzy nadawali się do transportu. W związku z tym, że szpital nie ma miejsca, by w którymś z pomieszczeń ustawić taki sprzęt, planowany jest zakup tomografu kontenerowego przy szpitalu. Starostwo sfinansowałoby także dobudowę przejścia ze szpitala do tomografu. Nowy tomograf, w zależności od rodzaju, to koszt rzędu 2 mln 700 tys. zł.

Starostwo w swoim budżecie ma na razie na ten cel ponad 400 tys. zł, ale stara się o dofinansowanie.

– Złożyliśmy wnioski do różnych instytucji o dofinansowanie tego zakupu. Pozytywna informacja przyszła na razie tylko z Urzędu Marszałkowskiego. Wysyłamy kolejne wnioski, w tym tygodniu o wsparcie poprosiliśmy m.in. w Ministerstwie Zdrowia. Sami też wertujemy nasz budżet, by znaleźć na zakup jeszcze więcej pieniędzy – mówi Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu. – Zrobimy wszystko, by tomograf trafił do Żagania – dodaje.

Na wniosek najszybciej odpowiedział zarząd województwa. Na posiedzeniu we wtorek, 10.11., przyznał pieniądze dla szpitala w Żaganiu.

– Zarząd województwa na zakup tomografu przeznaczy 750 tys. zł – potwierdza Marzena Toczek, kierownik biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego. 

Nie wiadomo, czy do zakupu dołoży się Urząd Miasta w Żaganiu.

– Na dziś nie mamy zaplanowanych środków finansowych, które moglibyśmy przeznaczyć na dofinansowanie zakupu tomografu dla żagańskiego szpitala. Decyzja o ewentualnym wsparciu zostanie podjęta po uchwaleniu przez Radę Miasta budżetu na 2021 rok – mówi burmistrz Andrzej Katarzyniec.

Biorąc pod uwagę, że do uchwalenia budżetu daleka droga, a wirus nie czeka, tylko się panoszy, nie jest to dobra wiadomość dla szpitala, a przed wszystkim dla pacjentów.

Tymczasem w szpitalu trwają przygotowania do zakupienia i montażu większego zbiornika z tlenem – tlenowni, z której będą korzystać pacjenci.

Napisz komentarz »